Jak bude vypadat první město na Marsu podle Elona Muska

vesmir

Musk má v poslední době velmi ambiciózní plány. Momentálně bádá nad tím, jak proměnit obyvatele Země v meziplanetární druh. S pomocí flotily kosmických lodí Starship chce neohrožený miliardář do roku 2050 vybudovat trvalé zázemí na Marsu s kapacitou milionu lidí.

A jak byl měla taková kolonizace vypadat? Podle něj bude celé město tvořené skleněnými kopulemi. A co dál?

Bydlení pod kopulí, poté terraformace

Vědci a autoři sci-fi již dlouho naznačují, že terraformace by mohla lidem umožnit dýchat na otevřeném povrchu Marsu. Ale tato vize je zatím stále jen vzdáleným snem. To však, jak se zdá, Muska nemůže zastavit. Jeho vize má však několik „drobných“ zádrhelů.

Foto: Pixabay

Terraformace Marsu je skutečně nelehký úkol. Analýza z nedávné doby dospěla k závěru, že by bylo zapotřebí každý den 3 500 jaderných hlavic, aby se zvýšil atmosférický tlak Marsu na požadovanou úroveň, roztavily se ledové čepičky na pólech planety a uvolnil se oxid uhličitý. Následné záření by však také způsobilo, že by byl povrch planety pro člověka zcela neobyvatelný. Studie z roku 2018 také dospěla k závěru, že na rudé planetě prostě není dostatek zachyceného oxidu uhličitého, aby zvýšil atmosférický tlak na požadovanou úroveň.

Než osídlíme Mars, bude lidstvo muset ujít dlouhou cestu

„Myslím, že cesta na Mars není základním problémem,“ řekl během zářijového virtuálního summitu Lidé na Mars. Pokud vše půjde podle Muskova ambiciózního plánu, první raketa se dostane na Mars již v roce 2024. Raketa pro osídlování Marsu by měla pojmout sto a více lidí. Předpokládaná cena „vesmírné letenky“ by se měla dostat na částku 200 dolarů. V plánu jsou lety každých 26 měsíců.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.hybrid.cz/elon-musk-predstavil-plan-kolonizace-marsu-cestovani-dal-do-slunecni-soustavy/

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.