Jak je možné, že Čínský klášter visí skoro ve vzduchu

Xuankong Si

Visící chrám, který je známý i pod názvem Visutý klášter nebo Xuankong Si, se nachází v okrese Hunyuan, Datong a provincii Shanxi. Chrám zde byl postaven před více než 1500 lety, přičemž byl zavěšen na útesech Hory Hengsahn, a to zhruba 50 metrů nad zemí. Visutý chrám je opravdu technickým počinem a stejně tak je jedním ze zapomenutých divů světa.

Čínský chrám, který je stár přes 1500 let

Necelých 65 kilometrů jihovýchodně od východočínského města Ta-tung objevíte zázrak starobylé stavitelské práce – náboženský chrám Hengšan. Odhaduje se, že je víc jak 1 500 let starý, ale nikdo dnes přesně neví, jak a proč byl postaven zrovna tímto způsobem. Podle legendy jej postavil jeden mnich. Pokud se na chrám někdy dobře podíváte, možná pochopíte, proč se na jeho stavbě muselo podílet mnohem více lidí. Jedná se opravdu o speciální progresivní stavbu.

Myslíte si, že na stavbu prší? Nebo že ji poškozuje stékající voda ze skály? Tak to jste na omylu! Tvůrci kláštera to měli velmi dobře vymyšlené. Postavili ho přesně tam, kde tvar skály a útvary na bocích stavbu dokáží dobře ochránit, a to jak před deštěm, tak i před silným větrem.

Z chrámu se stala další turistická atrakce

Tento zcela unikátní klášter je výjimečný nejen jako stavba, která se drží na skále už stovky let, ale je také náboženskou stavbou. Ve skutečnosti slouží jako svatyně buddhistům, taoistům a konfucianistům. Nelze však říci, že by zde duchovní prováděli obřady ve velkém. Místo je obrovským lákadlem pro návštěvníky, kteří tudy denně procházejí v houfech.

Ta-tung
Foto: Pixabay

Nahlédnout můžete až do 40 pokojů, které Hengshan má v sobě ukryté. Otázka zní, jak dlouho vydrží takový nápor? Dostatečně silný klášter zažil za více než 15 století své přítomnosti nejednu velkou přestavbu, ale jinak stále drží vcelku v nezměněné podobě.

Jak se vyhnout hlavnímu turistickému náporu?

Navzdory tomu, že budova vypadá velmi nebezpečně, je v perfektním stavu a denně jí projde obrovské množství cestovatelů, často se však dovnitř nahrne příliš velký počet turistů. Takže v případě, že se vám nelíbí hemžící se místa s návštěvníky, podívejte se na klášter poblíž Ta-tchungu z dálky. Právě z velké dálky vypadá nejlépe a také se vyhnete hejnu turistů.

Zdroje info: kudyznudy.cz, summittour.cz

Náhledové foto: Pixabay