Kaštany mají mnoho využití, určitě se je vyplatí v parku posbírat – legální to je

Kaštany mají mnoho využití, určitě se je vyplatí v parku posbírat – legální to je. Pokud v parku narazíte na plody kaštanovníku jedlého, klidně si je nasbírejte. Mají totiž mnoho různých využití. Rozhodně nejde o krádež – je se nesmíte střásat ze stromu.

Jedlé kaštany jsou všestrannou surovinou, kterou lze použít do různých pokrmů. Kulinářské možnosti jsou neomezené – od přípravy lahodné kaštanové polévky nebo pyré až po jejich použití v nejrůznějších přílohách a pečivu. Jejich oříšková, lehce nasládlá chuť dokáže vylepšit slané i sladké recepty, a proto je nelze vynechat z žádné podzimní kuchyně.

Léčivé kouzlo jedlých kaštanů

Kaštany nejsou jen lahůdkou pro vaše chuťové pohárky, ale nabízejí také pokladnici zdraví prospěšných látek. Lidové léčitelství často využívá jejich léčebné účinky, zejména při onemocněních kloubů a žil. Kaštany obsahují sloučeninu zvanou escin, která má protizánětlivé a protiedematózní účinky. Z kaštanů lze připravit tinktury, krémy nebo zábaly, které zmírňují bolesti kloubů a žilní potíže.

Foto: Pixabay

Proč namáčet kaštany do lihu?

Možná jste již slyšeli o praxi namáčení kaštanů do alkoholu, obvykle vodky nebo jiného vysoce odolného alkoholu. Proč to ale děláme a k čemu to slouží?

Kaštany se namáčejí do alkoholu za účelem vytvoření léčivých prostředků. Hlavní účinnou složkou v kaštanech je, jak již bylo zmíněno, escin, který má protizánětlivé a protiedematózní účinky. Namáčením kaštanů v alkoholu extrahujeme a koncentrujeme prospěšnou sloučeninu escin, čímž z ní vytvoříme léčivou tinkturu.

Z tohoto lihu napuštěného kaštany lze vyrobit krémy, masti nebo dokonce zábaly pro léčebné účely. Osobám trpícím bolestmi kloubů nebo žilními problémy může aplikace těchto přípravků přinést tolik potřebnou úlevu.

Můžete jíst kaštany nalezené na ulici?

Ačkoli se představa sbírání kaštanů spadlých na zem může zdát lákavá, při výběru úrody kaštanů je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Kaštany, které spadly na ulici nebo na chodník, se ke konzumaci nedoporučují. Tyto kaštany se často setkávají se znečištěním, nečistotami a někdy i toxickými látkami, které mohou být při požití škodlivé.

Abyste zajistili bezpečnost kaštanů, doporučuje se kupovat je v renomovaném obchodě nebo je sbírat na neznečištěných místech, nejlépe daleko od rušných silnic, továren a jiných potenciálně znečištěných prostředí.

Závěrem lze říci, že kaštany jsou na podzim univerzální a cennou surovinou. Nabízejí kulinářské pochoutky, léčivé účinky a potenciál pro kreativní dekorace. Při používání kaštanů ke konzumaci nebo k léčebným účelům však vždy dbejte zvýšené opatrnosti. Sběrem nebo nákupem kaštanů z bezpečných zdrojů si můžete plně vychutnat jejich lahodnou chuť a využít jejich zdraví prospěšné účinky. Oblékněte si tedy podzimní oblečení, vyrazte s košíkem kaštanů a prozkoumejte úžasný svět těchto sezónních pokladů!

 

Zdroj: https://www.jedlykastan.cz/vyzivova-hodnota-jedleho-kastanu-a-jeho-lecive-ucinky-1404041388.html, https://www.jimejinak.cz/jedle-kastany-zdroj-zivotodarne-energie/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.