passenger-362169_1920

Jak minimalizovat riziko nákazy v letadle

Celá řada leteckých společností uzemnila své flotily a nebe nad mnohými částmi světa se vyprázdnilo způsobem, pro který v posledních dekádách neexistuje precedens. Dříve nebo později se ale letadla opět vznesou do vzduchu a lidé začnou cestovat za prací, poznáním i odpočinkem. Zvláště v prvním období po obnovení leteckého provozu se bude řada cestujících pravděpodobně ptát, zda je cestování letadlem bezpečné a jak minimalizovat riziko, že si z paluby přinesou i to či ono onemocnění.

Čistit, či nečistit?

Poté, co se letadla opět rozletí do světa, bude pro letecké společnosti nepochybně povinností pečlivě čistit a dezinfikovat celý interiér před každým letem. Nejeden člověk se ale bude chtít pojistit a místo si vyčistit i sám, předtím, než se do něj usadí.

Budete-li se i vy chtít tímto způsobem pojistit, opatřete si dezinfekční ubrousky a po nástupu do letadla otřete všechny povrchy svého sedadla: opěrky, dotykovou obrazovku či její externí ovládání, vyklápěcí stolek, roletku i okénko.

Od věci nebude ani otevírání dveří na toaletu za pomoci papírového ručníku (pokud nechcete nosit přímo rukavice) a otřít nezapomeňte ani tácek s jídlem, který vám letuška donese. Důsledný přístup jistě snižuje šanci na to, že do našeho těla vstoupí bakterie či virus (a nemusí jít zrovna o Covid-19), i on má ale svoji potenciální Achillovu patu.

Pozor na falešný pocit jistoty

Problémem může totiž být falešný pocit jistoty poté, co otřete všechny části svého místa k sezení. Stoprocentní jistotu nemůžete mít nikdy. Proto se bez ohledu na to, zda jste si místo sami otírali či nikoliv, vyvarujte kontaktu svých rukou s obličejem. Právě touto cestou se infekce do těla dostává nejčastěji.LetadloZdroj obrázku: Pixabay.com

Nejlepší je sadadlo u okna

Již dlouho před vypuknutím koronavirové epidemie byl studován vliv výběru místa k sezení v letadle na pravděpodobnost nákazy infekční nemocí. Jednoznačným výsledkem podobných studií bylo, že nejmenší riziko představují sedadla u okna.

Hlavním důvodem toho, proč právě tato sedadla nejlépe „chrání“ své dočasné obyvatele je ten, že jsou nejdále od uliček, kudy procházejí lidé i z jiných částí letadla při cestě např. na toaletu. S tím ostatně souvisí i to, že čím méně se během letu po letadle pohybujete, tím lépe. Klíčem ke zdraví je zkrátka minimalizace kontaktu s dalšími spolucestujícími, vždy totiž existuje riziko, že je mezi nimi někdo infikovaný.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

2 komentáře

  1. Michal Odpovědět

    Tak,snad abychom zrušili letadla,auta,vlaky,motorky,kola, přestěhovali se do jeskyň a jezdili na mamutech !!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *