Vídeň

Vídeň nabídne turistům možná již brzy chladící parky

Vyprahlé holiny kopců a centra měst – to jsou dva druhy míst, kterým se rozumný výletník během těch nejparnějších letních dní raději vyhne. Problematika městských tepelných ostrovů je známá již dlouho a objevují se i první snahy o jejich řešení. Nedaleká Vídeň se to však rozhodla „rozseknout“ se vším všudy.

Ve Vídni najdeme hned 990 parků a mnoho dalších zelených ploch, takže jí taková Praha může v tomhle jen závidět. Ani tak není situace během letních veder právě optimální. A právě to byla měly chladící parky (cooling park) změnit.

Esterházyho park ve středu zájmu

V současnosti probíhá revitalizace Esterházyho parku, jež se může pyšnit rozlohou 10 600 m2. A právě tady by měl první cooling park vyrůst. A na co se můžeme těšit? Především na tři chladící prstence, rozstřikující do okolí vodní mlhu. Nebudou chybět ani dva klimatické stromy s mlhovými sprchami (každý by měl měřit cca 3 metry) a a samozřejmě výsadba spousty zeleně a budování odpočinkových travnatých ploch. Podle odhadu by měl tento chladící park snížit teplotu v okolí až o šest stupňů, což bude rozhodně během letní návštěv Vídně více než vítané.

Vídeň

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vídeňské parky toho nabízejí mnoho

A jaké další parky ještě stojí za návštěvu? Je těžké je všechny vyjmenovat. Například milovníci císařovny Sisi nesmí vynechat park Volksgarten, v němž stojí její pomník. Mozartovi zase patří pomník v parku Burggarten, což byla původně soukromá zahrada císaře Františka I. (ano, manžela již zmíněné Sisi). Nabídne vám třeba nádherný secesní skleník, pavilon motýlů nebo stylovou kavárnu.

Park Sigmunda Freuda zase slouží jako taková odpočinková louka pro všechny, kdo potřebují trochu toho ničím nerušeného klidu. V létě se tu navíc každé ráno objevuje 100 lehátek, která můžete zcela zdarma používat tak dlouho, dokud budete chtít. Park Bruna Kreiského pak jde v tomto ohledu ještě dál – nabídne vám přímo houpací sítě.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *