bezpecnost-deti

Jak naučit děti bezpečnosti v silničním provozu. Nedělejte kritické chyby

Už je to pár dní, co brány škol přivítaly ty nejmenší zájemce o vzdělání. Bohužel jejich cesta skrz automobilový provoz nebývá právě jednoduchá a a bez nebezpečí. Bohužel někdy vhání své děti pod kola aut tak nějak sami, a to díky svému chování, které si ani neuvědomujeme.

Nebezpečí hrozí malým chodcům, ale samozřejmě také cyklistům, či spolucestujícím v autě. Není tedy od věci jim připomenout základní pravidla bezpečného pohybu v provozu. Zaměřit byste se měli především na bezpečné přecházení, jízdu na kole a samozřejmě i na cyklistickou přilbu.

Kdo je nejvíce ohrožen

Především u žáků do věku 11 let bývá bývá nejvíce úrazů. Jejich chování v provozu je totiž často nevypočitatelné a nevyzpytatelné. Jejich přemýšlení je totiž úplně jiné než u dospělých. Jestliže vaše dítě cestuje veřejnou dopravou, je důležité mu připomenout několik důležitých bodů. Zopakujte mu třeba to, aby nepřecházelo vozovku před nebo za autobusem, ale samozřejmě vždy až ve chvíli, až vůz odjede. Divili byste se, kolik dětí, ale i dospělých na toto pravidlo zapomíná.

Foto: Protext

Pamatujte na důležité pravidlo

„Učte děti od mala, jak se správně pohybovat v provozu, choďte s nimi pravidelně pěšky, upozorňujte je na rizikové situace, tak postupně získají praxi. Co je ale nejdůležitější, buďte jim dobrým vzorem, děti napodobují chování svých rodičů. Když se na přechodu nerozhlédnete vy, nemusí to příště udělat ani oni,“ říká Markéta Novotná, metodik dopravní výchovy Týmu silniční bezpečnosti.

Není tedy moc dobrý nápad zkrátka a dobře dítě „vypustit“ s tím, že si sním několikrát trasu cvičně prodejte. I když to za vašich „mladých dob“ bylo věžné, uvědomte, si že teď je už provoz mnohem hustší. A nemuselo by to skončit dobře. „Pokud malý chodec uvidí, že jeho rodič přechází před blížícím se autem, protože on ví, že stihne přejít, jejich dítě příště tu samou situaci může vyhodnotit špatně. To samé platí na semaforu, nepřecházejte na červenou nebo vedle přechodu pro chodce,“ říká závěrem Markéta Novotná.

Náhledové foto: Protext

Zdroj: Aby školní rok byl bezpečný | Protext – PR služby ČTK

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *