Jak (ne)bezpečná je jízda bez helmy? Statistiky dokáží nepříjemně překvapit

Pandemie mění zvyklosti Čechů a díky ní jsou tak kola všeho druhu již druhým rokem nedostatkovým zbožím. Velký zájem o cykloturistiku se proto rozhodně čeká i letos.

Ovšem jak je to s bezpečností? Na to se snaží odpovědět již jedenáctý ročník celorepublikového projekt Na kole jen s přilbou. A proč vlastně vznikl? Protože statistiky jsou v tomto ohledu opravdu alarmující.

Kolik mrtvých mají na svědomí jízdní kola

Statistiky jsou neúprosné – v roce 2020 u nás zemřelo 40 cyklistů, což je o něco více než v roce předchozím. Ovšem zapomínat nesmíme ani na těžká zranění, těch bylo 276 (opět nárůst). Nejvíce usmrcených bychom potom našli ve věkové kategorii 65 až 74 let.

Foto: Protext

„Při pádu cyklisty je nejohroženější částí těla hlava. To základní, co můžeme pro své zdraví udělat, je právě ochranná přilba. Ačkoliv je povinná do 18 let, data ukazují, že by bez ní neměly vyjíždět ani starší ročníky. V posledních deseti letech si nejvíce obětí mezi cyklisty vyžádala věková skupina mezi 55 až 64 lety, celkem 116. Starší generace cyklistů často nepoužívá ochranné pomůcky, protože na ně není zvyklá. Je to špatně, vyrazit na kolo bez přilby není dobrý nápad,“ říká k problematice Jan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti.

Preventivní akce jsou velmi důležité

I proto můžete na našich silnicích každým rokem vidět policejní hlídky, jež mají na starosti dodržován pravidel, ovšem starají se i o osvětu. „Apelovat chceme mimo jiné na dospělé, aby také oni při jízdě na kole nebo koloběžce automaticky chránili své zdraví přilbou,“ informuje Zuzana Pidrmanová, vedoucí oddělení prevence Policejního prezidia ČR. Připomeňme, že u dospělých není helma většinou povinná, přesto se však vyplatí ji mít.

Náhledové foto: Protext

Zdroj: https://www.protext.cz/zprava.php?id=36417, https://mestemnakole.cz/2016/08/helmy-nehody-bezpecnost-realita/

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.