Ostrovy Samoa: Exotický ráj i azyl slavného spisovatele

samoa

Sníte-li o zastrčeném koutu světa, kde šumí oceán a listí palem a člověk by se tam měl jako v ráji, navštivte ostrovy Samoa. Vzdálenějšího místa na světě není (leda snad Antarktida). Sice vás to bude stát víc než týden na Jadranu, ale možná vás místní obyvatelé a příroda uhranou stejně jako jednoho slavného skotského spisovatele.

Moře, slunce, pláž

Ostrovy Samoa byly objeveny Holanďany v první polovině 18. století, první kolonizátoři však byli Britové. V průběhu let se ostrovy všemožně rozdělovaly mezi několik států. Dnes jsou z ostrovů dva správní celky. Západní s názvem Nezávislý stát Samoa (dříve Západní Samoa) a východní Americká Samoa. Druhý jmenovaný celek nepřímo patří k USA, místní občané mají status obyvatele Spojených států, americké občanství však ne.

sklizeňSklizeň: foto Pixabay

Samojci jsou jedním z nevyspělejších polynéských národů. Navíc jsou stále optimističtí a k turistům velmi ochotní. Země je stále ve stádiu rozvoje, valná většina obyvatel se živí zemědělstvím. Na vzestupu však je i turistický ruch. Vízum na Samou nepotřebujete. Stačí předložit cestovní průkaz, platný minimálně půl roku po příletu, zpáteční letenku a 30 dní můžete na ostrovech pobývat dle libosti.

Příroda i zajímavosti

Západní Samoa se skládá ze dvou hlavních ostrovů: Upolu a Savaii. Právě na ostrově Upolu se nachází hlavní město Apia, které vás zaujme nejen svou koloniální architekturou. Největší tropický prales v Pacifiku najdete rovněž na Upolu, a to v zátoce Fagaloa. Můžete zde obdivovat nejen faunu a flóru, ale také folklor Samojců, žijících v přilehlých vesnicích. Na Upolu najdete také stopy skotského spisovatele Roberta Louise Stevensona, který prožil poslední léta svého života právě zde, na své farmě v blízkosti vesnice Vailima.

flóraFlóra: foto Pixabay

Všechny Samojské ostrovy jsou sopečného původu. Tato síla přírody se ukazuje především na jihozápadě ostrova Savaii, kde vytékající láva vytvořila jakési podzemní tunely. Mořské vlny narážející do tunelů vytvářejí zvláštní umělé gejzíry, které jinde na světě neuvidíte. Samoa disponuje také několika korálovými útesy. Podmořský život je zde naprosto úchvatný a milovníci potápění budou jásat.

Zdroj: https://www.travelmag.cz/zajimavosti-na-ostrove-samoa-pamatky-a-zajimava-mista-k-navstiveni/

Samoa: náhledové foto Pixabay

Cestování mě nabíjí energií, ať už jsou to výlety po Česku nebo za exotikou. Navštívila jsem už mnoho zajímavých míst a ráda vám je představím.