Jak se dostanete do Andorry autem?

Andorra

Jak se dostanete do Andorry autem?

Z Prahy do hlavního města Andorry la Vella je to 1 700 km. Nejrychlejší cesta je autem, ale využijete i dopravu. Trasa vede přes Německo a Francii nebo Německo, Francii a Španělsko.

Cesta do Andorry autem

Autem vám cestování do Andorry zabere zhruba 16 hodin. V Německu využijte dálnice a rychlostní silnice, které bývají pro auta prozatím zdarma. Ve Francii se na většině silnic platí mýtné a platit budete v hotovosti v eurech nebo kreditní kartou. Po cestě budete míjet spoustu čerpacích stanic, toalet, umýváren a odpočívadel. V případě, že si budete chtít odpočinout, zůstanete na jednu noc v některém z levnějších hostinců poblíž Lyonu a oceníte okolní krajinu.

Trasa z Prahy vede přes Rozvadov. V Německu můžete jet po dálnici A5, která vede kolem Norimberku, Heilbronnu, Karlsruhe a stále na jih. Odbočíte na Mulhouse a pojedete přes Francii kolem Lyonu, Montpellier až ke španělským hranicím. Odtud je to jen 70 km k cíli.

Andorra - domy
Foto: Pixabay

Dálniční poplatky

Německo

Na německých dálnicích mohou auta jezdit zdarma.

Francie

Ve Francii je nekonečná část ulic a dálnic zpoplatněna. Poplatky se vybírají na mýtných vjezdech a jejich výše závisí na druhu vozidla a samostatné jízdě. Za jednosměrné mýtné po Francii se platilo 73 € (1 868 Kč) a platit budete v hotovosti nebo kreditní kartou.

Španělsko

Mýtné se platí také ve Španělsku, kde se cena počítá souběžně s ujeté cesty (9-10 eur/100 km).

Autem po Andoře

Nejlepší způsob, jak se po Andoře pohybovat, je vlastnit auto. Ulice jsou v dobrém stavu, ale v zimě může být několik z nich uzavřeno kvůli sněhu. V Andoře jednoduše potřebujete český řidičský průkaz.

Rychlostní limity v Andoře:

  • obec: 40 km/h
  • mimo okres: 90 km/h
  • dálnice: nejsou zde dálnice
Andorra - hory
Foto: Pixabay

Povinná výbava

  • 2 výstražné trojúhelníky
  • reflexní vesta
  • lékárnička
  • náhradní kolo, úsporné žárovky a zařízení na výměnu

Řízení ve Španělsku — co se vám bude hodit

Pečlivě si zkontrolujte řidičský průkaz a specializované povolení, zelenou kartu a světové poznávací značky. Vezměte si hotovost a platební kartu. Každé vozidlo musí být vybaveno sadou úsporných žárovek. Děti do 12 let a 135 cm musí používat autosedačku. Radary a varovné signály mezi řidiči jsou zakázány!

Andorra a autobus

Doprava do Andorry je velmi dlouhá a nákladná. Při cestě z Prahy musíte přestoupit v Barceloně nebo Toulouse a poté se do Andorry dopravit jiným autobusem. Cesta přes Barcelonu trvá 32 hodin a stojí přes 3 000 Kč za jednosměrnou jízdenku. Cesta do Andorry vlakem není možná, protože v Andoře neexistuje žádná železniční společnost. V každém případě dojedete do L’Hospitalet-près-l’Andorre na hranicích Francie a Andorry a pokračujete autobusem. Nejjednodušší způsob je přestoupit v Paříži.

Zdroje info: idnes.cz, kudyznudy.cz

Náhledové foto: Pixabay