Stará huť u Adamova

Jak se dříve tavilo železo: Stará Huť u Adamova

Stará huť u Adamova je starobylá dřevouhelná železářská pec, která vám v podstatě zprostředkuje výlet od minulosti. Doba tradiční výroby železa v našich podmínkách je již sice dávno pryč, nicméně i přesto není od věci navštívit toto krásné zapomenuté místo a podívat se na tradiční postupy, které zdobily šikovné moravské ruce spousty dělníků. Při volbě správného termínu můžete vidět místní i v akci a podívat se na výrobu železa na vlastní oči.

Stará huť u Adamova

Specifická kulturní památka

Stará huť u Adamova představuje zcela originální kulturní památku, která se nachází v oblasti stejnojmenné památkové rezervace. Označována je také jako Huť Františka. Najdeme ji přímo v Josefovském údolí v místech, kudy protéká Křtinský potok. Leží přímo u silnice vedoucí do Křtin nebo do Olomučan. Hned vedle ní se nachází i autobusová zastávka. Návštěvu trvající přibližně 2 hodiny není od věci spojit ještě třeba s některými jeskyněmi v Moravském krasu.

Stručná historie

V oblasti Aadamova a Moravského krasu všeobecně pracovaly železářské hutě již od 8. století, a to přibližně do 12 století. Pravidelně docházelo ke zpracovávání místních limonických rud. Ložiska v této oblasti byla pravdu bohatá. Na přelomu 15. a 16. století vznikl nedaleko se nacházející železářský hamr zvaný Althamr. Huť vybavená vysokou pecí nazvanou příznačně Františka vznikla v roce 1746. K ukončení provozu došlo v roce 1877. Skelet huti je zachována a jeho výška činí 10 metrů. Můžete se podívat jak nahoru, tak i pod něj. Prohlídka bude doplněna odborným výkladem ve vedlejším muzeu.

Měch

Navštivte památky v okolí

Stará huť u Adamova se nachází v oblasti Moravského krasu, kde je možné navštívit i mnohé další zajímavé památky. Jmenovat bychom mohli například chrám Jména Panny Marie ve Křtinách, který postavil slavný Jan Blažej Santini-Aichel. Určitě se podívejte i na expozici pravěkých lidí v Býčí skále. Zapomenout nelze ani na vyvěrání Jedovnického potoka a na Rudické propadání.

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *