Jak ušetřit za palivo? Dle odborníka efektivní jízdou

auto

Chystáte se na dovolenou autem a máte strach z toho, kolik peněz vás budou zase stát pohonné hmoty? Aby také ne, jejich cena se aktuálně hlavně kvůli konfliktu na Ukrajině vyšplhala hodně vysoko. Výdaje za benzin nebo naftu je přitom možné poměrně solidně snížit. Jak? To vám prozradíme v následujících řádcích. Máme pro vás hned několik zajímavých tipů. Zajímavé rady přináší odborník ze společnosti carVertikal Matas Buzelis, jenž se specializuje na vyhledávání informací o vozidlech. V čem tedy podle něj spočívá maximální úspora paliva?

Plynulá jízda jako základ

Agresivní způsob jízdy dokáže zvýší spotřebu paliva až o 40 %. Ostatně sami se můžete dívat přímo na aktuální spotřebu v průběhu jízdy. Mnohá auta ji ukazují poměrně spolehlivě. Prudké brždění a zrychlování není nezbytné. Agresivní jízdou sice ušetříte nějaký čas, ale opotřebovávají se pneumatiky, tlumiče a snižuje se životnost motoru.

Musí jet klimatizace?

Pusťte si ji jen tehdy, když je to nezbytně nutné. V mnohých vozech se nechává klimatizace zapnutá neustále po velkou dobu jízdy. Spotřeba paliva se při zapnutých klimatizačních jednotkách často zvyšuje až o 30 %.
auto
Foto: Pixabay

Pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách

U novějších vozů jde o automatiku. U starších aut je třeba kontrolovat tlak manuálně. Pokud jsou pneumatiky málo nahuštěné, zvyšuje se valivý odpor a spotřeba paliva roste. Dle studií dochází při snížení tlaku v pneumatikách o 1 % k nárůstu spotřeby paliva o 0,3 %.   

Přetížené auto má větší spotřebu

Proto byste měli jezdit spíše nalehko. Ostatně často auta nemají náhradní pneumatiky a disponují hliníkovými ráfky. Auto není skladiště, tak se podle toho také chovejte a zbytečnosti musí ven.

Pozor na dopravní zácpy

Ty mohou mnohým řidičům zkomplikovat život z hlediska ztráty času. Myslet je ale třeba také na spotřebu paliva. Při neustálém pojíždění je pochopitelně vysoká. Ideální je jezdit mimo špičku a sledovat na navigaci aktuální informace o trase, kterou absolvujete.

Zdroje info: carvertikal.cz, autoforum.cz, garaz.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.