Jakobite Steam Train: Za Harrym Poterem do Bradavic

Filmy o mladém kouzelníkovi Harry Potterovi se stali jakýmsi kultem, který spojuje nadšené fanoušky po celém světě. Každoročně se konají různé srazy v kostýmech, anglická filmová studia zpřístupněná veřejnosti praskají pod náporem návštěvníků ve švech a autorka knižní předlohy J. K. Rowlingová je neustále oslovována s prosbami, aby přeci jen napsala nějaké to pokračování, ačkoli se v minulosti zapřísahala, že další knihu už nikdy nevydá. Chcete si o po letech připomenout slavné filmy, které udělali z herců celebrity světové extratřídy?
Pak je pro vás Jakobite Steam Train to pravé ořechové.

Vlak, kterým Harry každoročně mířil do školy čar a kouzel

Velké procento místností, lokalit a budov (včetně Bradavic), které jsou k vidění ve filmech o Harry Potterovi, vznikalo uvnitř filmového studia. Vzpomínáte ale na vlak, jenž vyjížděl z nástupiště 9 a tři čtvrtě a vezl mladé kouzelníky vstříc dalšímu školnímu ročníku? Ten skutečně existuje. A vy se s ním navíc můžete osobně svézt, pokud někdy navštívíte Spojené království. A získáte tím mnohem více, než by se na první pohled mohlo zdát.

Trasa Jakobite Steam Train je totiž lemována krásnou přírodou a malebnými výtvory člověka. Začíná v blízkosti nejvyšší britské hory Ben Nevis čnící do výšky 1 345 metrů a pokračuje k nejzápadnější britské železniční stanice Arisaig. Na seznamu krás, které z ikonického vlaku spatříte, je dále nejhlubší jezero v Británii Loch Morar, jehož přítokem je nejkratší řeka v zemi – Morar.

Jak určitě tušíte, výčet nádherných lokalit, jež míjí Jakobite Steam Train, ještě zdaleka nekončí. Asociaci k filmové sérii z kouzelnického světa pocítíte poblíž malebné vesničky Glenfinnan, kde se nachází viadukt s jednadvaceti oblouky, po němž Harry s přáteli mnohokrát přejížděl.

Dále se na trase objeví ještě:

  • vesničky Lochailort, Arisaig, Morar a Mallaig
  • Malé ostrovy Rum, Eigg, Muck, Canna a Skye
  • stříbřité pláže známé z kultovního filmu Highlander (Christopher Lambert, Sean Connery)

Jak se to má s jízdním řádem

Pokud byste se přeci jen rozhodli vyhledat tento nevšední zážitek, přikládáme k článku také jízdní řád, abyste přímo na místě netápali. Přejeme příjemnou a co možná nejpomalejší jízdu, abyste si stihly všechny krásy vychutnat do sytosti.

 Jízdní řád dopoledne odpoledne
odjezd Fort William 10:15 14:30
příjezd Mallaig 12:25 16:29
odjezd Mallaig 14:10 18:38
příjezd Fort William 16:00 20:31