Nejenom Nazca – záhadné obří obrazce najdete i v Anglii

Hledáte tip pro zajímavý výlet, kombinovaný s nevšedním výhledem z helikoptéry nebo malého letadla? Jihoanglický Dorset a další města v okolí vám k tomu poskytnou jedinečnou příležitost.

Zdejší Obr z Cerne Abbasu, Bílý kůň z Westbury a další nejsou sice tak známí jako obrazce na planině Nazca, co do krásy si však s nimi určitě nezadají. A kam se za nimi vypravit?

Obr z Cerne Abbasu

Tuto 55 metrů vysokou nahou postavu najdete vyrytou právě v Dorsetu. Nejsme schopni přesně určit stáří, protože jeho kontury jsou minimálně od počátku 18. století pravidelně obnovovány. Nejdříve sem nosili křídu místní obyvatelé a od roku 1920 převzal tuto starost na svá bedra stát.

Podle legendy jde o obrys skutečně zabité bestie, která sužovala obyvatele oblasti někdy ve středověku. Mnohem pravděpodobněji však pochází z dob, kdy se v Anglii usadili Římané – velký kyj tak může zpodobňovat Herkula. Tomu by napovídalo i lidové označují Helis či Heil.

Dlouhán z Wilmingtonu

Největší znázornění lidské postavy na světě najdete v Sussexu ve vrších South Downs. Na výšku měří přes 70 metrů, a i když není Dlouhán z Wilmingtonu tak propracovaný jako Obr z Cerne Abbasu, přesto určitě stojí za to.

V rukou drží dvě hole, takže není jisté, co představuje. Interpretace jsou různé – od pravěkého zeměměřiče až po svatého Pavla. Stáří obrazce je dohadováno na dva a půl tisíce let. Kontury byly ovšem v minulosti často obnovovány, takže jde jen od velmi nepřesný odhad.

Bílý kůň z Westbury

Pokud zamíříte na okraji Salisburské planiny v hrabství Wiltshire, objeví se před vámi ve svahu nádherně vyvedený kůň. Pochází z roku 1 778, ovšem vznikl na základech mnohem staršího uměleckého díla. Velmi podobný je také nedaleký Bílý kůň z Uffingtonu, u něj je však patrnější právě ona původní podoba.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.