Italská Solda vás okamžitě okouzlí

Slunná Itálie je oblíbenou letní destinací, která poskytuje prostor pro nevšední radovánky na březích písčitého moře. Ani v zimě ovšem majitelé hotelů a rekreačních zařízení v dané zemi rozhodně nestrádají. Italská pohoří se pravidelně těší obrovskému zájmu lyžařů, turistů a horolezců. Mezi nimi vyčnívá zejména městečko a s ním spojené zimní středisko Solda nacházející se pod nejvyšším vrcholem Jižního Tyrolska.

Sezóna v Soldě trvá nebývale dlouho

Ačkoli není jihotyrolského údolí Suldental ledovcovým areálem, díky nadmořské výšce tu zimní sezóna trvá přibližně od konce října do začátku května. Malebná krajina je věčně prosluněná a disponuje vysoce kvalitním sněhem, jehož doplňuje téměř pohádkový klid. Dominantou oblasti je bezpochyby hora Ortler o nadmořské výšce 3 905 m, která je zároveň nejvyšším vrcholem Jižního Tyrolska.

Přijatelná vzdálenost od České republiky a častý výskyt celebrit

Italské městečko Solda, kterému se díky klidu a pohodě přezdívá „konec světa“, leží ve vzdálenosti 500 km od Rozvadova, což je pro mnoho českých lyžařů přijatelné. Navíc zde mají možnost potkat i řadu světových osobností, jelikož jej pravidelně navštěvuje kupříkladu německá kancléřka Angela Merkelová, profesionální lyžař Gustav Thöni, proslulý a nebojácný horolezec Reinhold Messner a v minulosti sem rád zavítal také popový král Michael Jackson.

Návštěvníky čekají sjezdovky rozdělené do tří částí

Sjezdové lyžování na hoře Ortler je rozděleno do tří částí, které jsou navzájem propojené skibusem. Tou nejznámější z nich je Madritsch, kde vás kabina lanovky vyveze do výšky až 3 250 m nad mořem. Jednotlivé tratě jsou vhodné pro všechny typy lyžařů.

Na své si přijdou jak ostřílení profesionálové, tak začátečníci. Všichni do jednoho si však čas od čas musejí dát přestávku, aby se pokochali krásným výhledem na okolní krajinu, jenž je naprosto dechberoucí. Sjezdovky jsou rozloženy na ploše 44 čtverečních kilometrů a překvapivě jsou osvobozeny od věčných front u vleků.

Čeká na vás muzeum i gilotina

Městečko Solda disponuje raritou v podobě Muzea sněhu a ledu, který založil již zmíněný Reinhold Messner. Budova na první pohled připomíná ledovcovou trhlinu, což byl také záměr stavitelů. Bohužel se ale jedná pouze o pouhý dojem, ve skutečnosti je vytvořena z betonu a skla. V útrobách muzea si můžete prohlédnout , který je ve skutečnosti vyhynulým medvědem tibetským. Tohoto tvora vybral Messner proto, že jeho stopy připomínají ty lidské.

V blízkosti muzea se nachází také restaurace Yak & Yeti, kde se vám kromě perfektního občerstvení dostane také tabák, kterému místní „domorodci“ přezdívají „šňupací gilotina“.