prib1

Město Příbor a jeho památky – kam se podívat

Kromě jeho zvláštního jména si o něm většina z nás pamatuje snad jen to, že se právě tady narodil Sigmund Freud. A to je rozhodně škoda, protože Příbor nabízí cestovatelům spoustu zajímavých turistických cílů.

Ukážeme vám, proč si prohlédnout náměstí, představíme dva nejkrásnější kostely, nezapomeneme ani na památky spojené s výše zmíněnou slavnou osobností a skončíme v Piaristickém klášteře.

Náměstí Sigmunda Freuda v Příboře

Vypadá opravdu pěkně. Lavičky lákají k posezení a uprostřed se tyčí velkolepé sousoší, zobrazující pannu Marii, sv. Rocha a sv. Floriána. Za svou dnešní podobu vděčí nedávno provedeným rekonstrukcím z let 1966-1997 a 2000-2001. Sochy zde údajně stojí kvůli odvrácení moru a dojdete k nim po dláždění z říčních kamenů. Nechybí ani osvěžující kašna.

Kostely v Příboře – které navštívit?

Jako první vás určitě zaujme kostel Narození Panny Marie. Jde o nejstarší z místních významných církevních památek, pochází totiž už z první poloviny 13. století. Dřevo později nahradil kámen a dnes má podobu gotickou. Kolem kostela se můžete projít po křížové cestě z konce 19. století.

Zajímavý je také kostel sv. Františka

Pochází sice až z poloviny 17. století, původně však byl postaven na místě budoucího pohřebiště. Dnes už se okolo něj nepohřbívá, ale staré náhrobky jsou tu stále k vidění. Mohou vám prozradit mnohé o bývalých obyvatelích města.

Sigmund Freud

Pokud jste si tuto nevšední historickou osobnost zamilovali, můžete v Příboře navštívit hned dvě památky. Tou první je Památník z roku 1969, na němž můžete Freudovi pohlédnout opravdu tváří v tvář díky mistrovství sochařů F. Navrátila a Z. Makovského z Brna. A opomenout nesmíte ani Freudův rodný dům.

Za piaristickými zahradami

Piaristé se v českých zemích velkou měrou zasloužili od podporu vzdělání a kultury. V Příboře stojí jejich klášter a okolo něj byly nedávno zpřístupněny půvabné zahrady. Vstupné je zdarma a nabízejí opravdu zajímavý zážitek.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *