senior-3336451_640

Japonský pas suverénně porazil ostatní

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Pokud milujete cestování a pravidelně vyhledáváte zahraniční destinace, vyplatí se vám vlastnit japonský pas, jenž svému majiteli dovoluje navštívit bez nutnosti víza až 191 zemí světa. Ten v žebříčku nejužitečnějších cestovních dokladů, jehož sestavováním se zabývá britská poradenská firma Henley&Partners, suverénně porazil všechny ostatní.

Japonsko vyhrálo nad ostatními zeměmi potřetí v řadě

Japonsko si stále drží prvenství z hlediska kvality cestovního pasu, na vrchol žebříčku zmíněné britské poradenské společnosti vystoupalo už potřetí za sebou. Japonský pas umožňuje vycestovat do 191 zemí bez toho, aniž by lidé potřebovali vízum. Hned za ním letos skončil Singapur, jenž na Japonsko ztrácí pouhou jednu zemi. O třetí příčku se dělí Jižní Korea s Německo, oba státy shodně poskytují cestovní pas pro 189 zemí.

Dominance asijských států, která je při pohledu na žebříček kvality cestovních dokladů naprosto zřejmá, potvrzuje výhody otevřené politiky a vzájemně prospěšných obchodních dohod. Politologové se navíc shodují, že kvalita pasů kráčí ruku v ruce se svobodným investováním. Země se silnějšími pasy zpravidla disponují také vyšší investiční hodnotou.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Česká republika skončila devátá, nejhůř dopadl Afgánistán

Ani Česká republika si z hlediska žebříčku kvality cestovních pasů nevedla vůbec špatně. Firma Henley&Partners jí přiřkla deváté místo, o které se dělí s Novým Zélandem, Maltou, Austrálií a Kanadou. Všechny tyto země operují s cestovním pasem do 183 zemí. Na samotném dně tabulky pak skončil Afgánistán, jehož cestovní pasy dovolují občanům vycestovat jen do 26 zemí. O mnoho lépe si nevedl ani Irák, Sýrie, Pákistán nebo Somálsko.

Na závěr článku přikládáme žebříček nejsilnějších cestovních pasů současnosti. Posuďte sami, v jak silné konkurenci se nyní nacházíme:

  1. Japonsko – 191 zemí
  2. Singapur – 190 zemí
  3. Německo, Jižní Korea – 189 zemí
  4. Finsko, Itálie – 188 zemí
  5. Dánsko, Lucembursko, Španělsko – 187 zemí
  6. Švédsko, Francie – 186 zemí
  7. Švýcarsko, Portugalsko, Nizozemsko, Irsko – 185 zemí
  8. USA, Velká Británie, Norsko, Řecko, Belgie – 184 zemí
  9. Nový Zéland, Malta, Kanada, Austrálie, Česká republika – 183 zemí
  10. Slovensko, Litva, Maďarsko – 181 zemí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *