Znáte Paříž východu? Najdete ji v Ázerbájdžánu

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Málokdo by v této jinak poměrně zaostalé zemi něco podobného čekal. Ázerbájdžánská metropole Baku v sobě dokázala zajímavě skloubit odkazy na minulé generace s mnoha moderními výdobytky. A to všechno navíc za poměrně přívětivé ceny, které si může dovolit třeba i parta zcestovalých studentů.

Ze všeho nejdřív se ubytujete v některém z pěkných hotelů, navštívíte restauraci a zamíříte na místní tržiště, kde je k dostání snad úplně všechno. A hned potom doporučujeme vyrazit za některou z památek, kterých je v Baku nepočítaně.

Palác Širvanšáhů

Tahle stavba nebo vlastně spíš komplex několika historických budov pochází z 15. století. Najdete tu např. mauzoleum šáha Seiyd Yahya Bakuvi, pavilon Divanhane nebo Sahovu mešitu s nepřehlédnutelným minaretem. Snoubí v sobě řadu tradičních prvků ázerbájdžánské architektury a jde o jeden z nejoblíbenějších turistických cílů této země.

Atashgah – chrám věčného ohně

Kdysi dávno tu opravdu stávala svatyně, a to přímo na místě, kde ze země vyvěral plyn, hořící věčných plamenem. Odehrávaly se tu magické rituály, které měly podle všeho mnoho společného s těmi v řeckých Delfách. Dnes už tu bohužel najdete jen muzeum.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Tři modré plameny alias Flame Towers

A samozřejmě nemůžeme zapomenout ani na moderní dominantu celého Baku – tři obrovské mrakodrapy vyvedené v modré barvě. Jde o nejluxusnější oblast metropole. A jak už asi název napovídá, jejich zvláštní špičaté tvary symbolizují plameny ohně.

Kaspické moře pro vaši perfektní letní dovolenou

A co je úplně nejlepší? Břehy Baku omývá Kaspické moře, jehož průměrná teplota se v srpnu pohybuje okolo 25 °C. Lepší podmínky pro své vodní radovánky najdete jen těžko. Ovšem připravte se na to, že až na čestné výjimky bohužel zdejší pláže nevynikají příliš velkou čistotou. A pokud příliš neholdujete parnému létu, vyjeďte se do Baku spíš na jaře nebo na podzim. Jaro je skvělé pro výlety do okolí a podzim vás zase naláká stále ještě příjemně vyhřátým mořem.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.