elephant-3776425_640

Rekordní rok pro nejstarší českou zoo

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Pro libereckou zoologickou zahradu, která je zároveň nejstarší zoo na území České republiky, nezačal rok 2019 vůbec dobře. Hned druhý lednový týden totiž přišla o dvě malá lvíčata, jimž byl jen necelý měsíc. Pak ale nastal obrat k lepšímu a výsledkem je, že zoo zažila z hlediska návštěvnosti vůbec nejlepší rok za celou dobu své existence. Lvice Shina si navíc radost z přivedení mláďat vynahradila o pár měsíců později, a tentokrát už přežila.

Lvice Shani konečně odchovala mláďata

Ošetřovatelé v liberecké zoologické zahradě už si pomalu začínali myslet, že je jejich lví samička Shani nějakým způsobem zakletá. Na začátku roku 2019 totiž přišla o své dvě malá lvíčata, k čemuž navíc nedošlo poprvé. Na kahánku měla i ta, která se narodila v květnu. Matka se o ně totiž z neznámých důvodů přestala starat, takže hrozilo, že je sama zahubí. Naštěstí však v té době byla už dostatečně silná, aby sama zvládla přijímat potravu. Radost představitelů zoo byla ohromná – a nebyla jediná.

Narození a úspěšné odchování lvíčat se stalo zřejmě největším tahákem návštěvníků uplynulého roku. Ten se nesmazatelně zapíše do historie tohoto století, jelikož přibližně 390 tisíc vstupenek se za posledních dvacet let v žádném kalendářním roce prodat nepodařilo.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Další velká překvapení spojená se zoo v Liberci

Liberecká zoo během přelomového roku neodchovala jen mláďata lvice Shiny, ale také mláďata orlosupů bradatých, což se rovněž podařilo poprvé v historii. Za zmínku stojí také chovatelsky významný počin v podobě odchování kriticky ohroženého gibona bělolícého či ohroženého kočkodana Dianina.

Další překvapení nastalo v okamžiku, kdy se zoo chystala na oslavy 100 od svého založení. Po bližším prozkoumání historických pramenů ale vyšlo najevo, že zoo nevznikla v roce 2019, jak si do té doby mnozí mysleli, ale už o 15 let dříve.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *