debod

Templo de Debod – kde se ve Španělsku vzal původní egyptský chrám?

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

I když se egyptská říše v době své největší slávy rozpínala opravdu daleko, nikdy její chapadla nedosáhla až na Pyrenejský poloostrov. Jak je tedy možné, že můžeme v Madridu obdivovat jednu ze skutečně nefalšovaných staroegyptských památek?

Její historie je poměrně zajímavá. Svou roli v ní hraje velkolepé gesto i patrně jedna z nejdůležitějších staveb v moderních dějinách Egypta. Právě ní vděčí Templo de Debod za svůj poněkud kuriózní cestovatelský kousek.

Na počátku stála Asuánská přehrada

Památek, které skončily pod vzedmutými vodami Nilu, bylo opravdu hodně. Mnohé z nich se však povedlo zachránit. Byly přesunuty výše (jako například dvojice chrámů v Abú Simbelu) nebo rovnou odeslány do bezpečí, jako právě Templo de Debod.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Egyptská vláda ho poslala do Španělska jako dar. Rozřezala ho na kusy a na Španělech bylo, aby mu našli opravdu jedinečné místo. A to se povedlo. Pokud zamíříte na náměstí Plaza España, uvidíte ho. Tyčí se tu v celé své kráse, obklopen vodou malého kanálu. Při západu slunce vypadá nejvelkolepěji. Dovnitř se dostanete bez potíží a kochat se jeho exotikou můžete po libosti.

Templo de Debod a „botellony“

Jeho výjimečnost vnímají i mladí lidé, kteří se v jeho okolí a leckdy i přímo v něm shromažďují, aby oslavili radost ze života. Zejména v noci se tu tak slaví „botellony“ plné dobrého jídla a pití. Nechte se na jeden z nich pozvat. Něco takového jen tak nezažijete.

A na závěr si nezapomeňte prohlédnout náměstí Plaza España, celé zasvěcené nejslavnějšímu španělskému spisovateli Miquelovi de Cervantesovi a jeho nejznámějšímu výtvoru – Donovi Quijotovi a Sanchovi Panza. Pokud byste z Madridu ochutnali jen tyhle dvě lahůdky, určitě odejdete spokojeni. Lahodnou tečku by pak mohla tvořit bývalá královská rezidence Palacio Real & Catedral de la Almudena. Ale o tom zase někdy příště.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *