Jeskyně

Javoříčské jeskyně – delší, než se myslelo!

Javoříčské jeskyně jsou známou lokalitou českých turistů. Nyní se však důkladně přeměřovali a zjistilo se, že jsou o asi 2 km delší, než se předpokládalo. Jejich celková délka se tak mění. Nyní je to 6 km.  Tyto jeskyně byli pro veřejnost otevřeny v roce 1939 a v poslední době je navštíví asi 40 000 turistů ročně.

Nové technika a přeměření

Tyto jeskyně se nacházejí na Olomoucku, konkrétněji u Litovle. Jde o složitý jeskynní komplex, který je plný dómů, chodeb i propastí. To vše dokonce ve vícero výškových úrovních. A právě proto bylo vždy složitější, určit jejich přesnou délku. Postupem času se však technika zdokonalovala, což také speleologům výrazně usnadnilo práci. Dlouho se předpokládalo, že tento jeskynní komplex je dlouhý asi 4 km. Poslední tři roky a přeměřování však ukazují, že konečná délka je okolo 6000 metrů. Převýšení pak dělá asi 100 metrů.

Přístupné veřejnosti

Jak bylo již zmíněno, tento komplex Javoříčských jeskyní je veřejnosti přístupný. Návštěvníci však mohou shlédnout jen menšinu ze všech prostor. Lidé si mohou vybrat ze dvou tras. Ta kratší z nich měří asi 450 metrů, delší pak 800. Pokud však slyšíme o zvýšení naměřené velikosti jeskyní, určitě se nabízí otázka, zda to pocítí i turisté. Ty však speleologové nepotěší. Zatím není na místě prodloužení tras. Mimo jiné by byly takovéto změny administrativně náročné i z hlediska ochrany přírody. Snad ani to ale turisty neodradí. Vždyť i na dosavadní trasy sem připutuje průměrně 43 530 lidí ročně.

Co jeskyně nabízí?

Jak bylo již uvedeno, Javoříčské jeskyně byly zpřístupněny v roce 1939. Již v dávné minulosti však vznikly pod místním kopcem s názvem Špraněk. Celý komplex je nedaleko Javoříčka a Březiny. Oblast je kopcovití a dominantou jí jest známý hrad Bouzov. Svým návštěvníkům již více jak 80 let nabízí unikátní podívanou, kterou zdobí bohaté krápníky, rozlehlé prostory čili dómy nebo více než 4 metrů vysoké stalagmity.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *