Bratislava: To nejlepší ve zkratce

Bratislava je hlavním a zároveň nejlidnatějším městem Slovenské republiky. Je centrem kultury a společenského života. Bratislavská městská památková rezervace je jednou z největších na území Slovenska, ale nechybí zde ani moderní architektonická díla a další zajímavosti.

Kultura v Bratislavě

V Bratislavě má sídlo Slovenské národné divadlo, které je proslavené především operními a baletními představeními. Nachází se tu ale i celá řada alternativních divadel, z nichž některé mají vynikající pověst i za hranicemi Slovenka. Jde například o Radošinské naivné divadlo nebo A4 – nultý priestor.

Bohatou nabídku trávení volné času přináší i muzea a galerie. Stálou expozici zaměřenou na historii města nabízí Mestské múzeum v Bratislave. Mezi další oblíbená muzea patří Múzeum hodín, Múzeum zbraní, nebo Múzeum židovskej kultúry. Sídlí tu i několik galerií, mimo jiné i Slovenská národná galéria.

Bratislava jistě potěší i milovníky hudby. Každoročně se tu konají vyhlášené Bratislavské hudobné slávnosti, Bratislavské jazzové dni a mnoho dalších akcí z jiných oborů, napříkald Bratislavský filmový festival, Bratislavské kurunovačné slávnosti nebo Bratislavský majáles. Slovenská metropole také patří mezi místa bohatě pulsující nočním životem. Nejvyhlášenější bary a noční kluby se nacházejí v historickém centru a okolí. Při toulkách noční Bratislavou je dobrá příležitost k ochutnání místních kulinářských specialit: bratislavských rožků a bratislavské rezeně.

Historické památky

Mezi nejvýznamnější historické památky Bratislavy patří dozajista Bratislavský a Devínský hrad, Erdődyho palác, Michalská brána, Stará radnice a Židovská synagóga. Mezi moderními architektonickými počiny se vyjímá hlavně Budova slovenského rozhlasu (ve tvaru obrácené pyramidy), Zichyho palác nebo most SNP na Dunaji – největší závěsný most na světě s jedním pilířem a jednou závěsnou rovinou.

Za návštěvu stojí i četné městské parky. Největším parkem města je Bratislavský lesopark na přilehlých vrších Malých Karpat s několika turistickými středisky. Chybou by bylo také nenavštívit Bratislavskou zoologickou zahradu.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.