Helsinki

Za poznáním Finska a jeho měst

Finsko je jednou z největších zemí Evropy, ale většina země leží až za polárním kruhem, takže je značná část země neobydlena.  I to má však své kouzlo, ty nádherná jezera, lesy a liduprázdno doslova nutí k odpočinku.  Jih země už je o něco více obydlený a také průmyslovější. V dnešním článku představíme tři města, která stojí za to Finsku navštívit.

Helsinky

V prvé řadě jsou to určitě Helsinky, jakožto hlavní město nacházející se na pobřeží Baltského moře.  Milovníci přírody a čistého prostředí budou jistě nadšeni, protože tak uklizené město bez odpadků jen tak nenajdete. Mezi nejznámější památky v Helsinkách patří bílá katedrála Senaatintori a blízko ní červený pravoslavný chrám zesnutí Panny Marie. Zajímavý je i kostel Temppeliaukio, vybudovaný ve skalním masivu, který se pyšní skvělou akustikou. Nejnavštěvovanější památkou je však námořní pevnost Suomenlinna zapsána také na seznam kulturního dědictví UNESCO. Helsinky nejsou příliš velké, takže všechny památky včetně muzeí a galerií obejdete klidně pěšky nebo si můžete vypůjčit kolo. Nakonec nezapomeňte ani na ochutnávku místních specialit v přístavním tržišti.

Suomenlinna Helsinki

Verla

Tato malá vesnička Verla ukrývá unikátní památku a to továrnu na výrobu papíru. Oblast je papírenským průmyslem známá a ve Verla se nevyráběl papír ruční, ale kartony, kdy se používala mechanika i lidská práce. Papírna je od roku 1996 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.  Prohlídka továrny probíhá sice v rodném finském jazyce, ale nebojte, mají tady i průvodce ve slovenštině, případně vám průvodky zodpoví vaše dotazy v angličtině.

Tampere

Tampere je třetí největší město Finska a pyšní se bohatou historií. Jednou z nejdůležitějších historických událostí je např. setkání Lenina a Stalina. I proto zde v roce 1946 bylo vybudováno muzeum Lenina, které bylo jako první vybudováno už mimo Rusko. Muzeum popisuje rusko- finské vztahy.  Tampere bývalo průmyslovým městem a dokonce díky textilnímu průmyslu získalo město přezdívku Manchester severu. Dnes se z průmyslových budov stala spíše nákupní nebo administrativní zařízení, ale nejznámější značka Nokia zůstala. Lákadlem a to nejen pro děti je muzeum Mumínků, které velmi moderní a interaktivní, ale stále si zachovává nestárnoucí příběhy, tak jak je známe z televize i my.

Tampere

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *