Javoříčské jeskyně mají jednu z nejkrásnějších krápníkových výzdob u nás. Za procházku stojí i naučná stezka Špraněk

Návštěva jeskyně nejspíš není pro každého. Pro toho, kdo trpí strachem z uzavřených prostorů, může takový zážitek spíše vzbuzovat pocity nejistoty, strachu a úzkosti. Jestliže nejste klaustrofobici, tak určitě si někdy udělejte výlet do Javoříčských jeskyní, které se nacházejí na střední Moravě nedaleko obce Javoříčko. Vynikají totiž krápníkovou výzdobou, která patří mezi nejzdobnější v České republice.

Do nitra jeskyně

Do Javoříčských jeskyní se pohodlně dostanete z obce Javoříčko. Zde na parkovišti můžete odstavit svůj automobil a dál se vydat pěšky. K jeskyním je to asi devět set metrů po cestě lesem, která vede do kopce s převýšením sedmdesát metrů. V cíli najdete provozní budovu, lavice k odpočinku i stánek se suvenýry a s nápoji.

V jeskyni se průměrná teplota pohybuje mezi 7 až 8 stupni. V létě je proto třeba myslet na teplejší oblečení, které byste si s sebou měli vzít. Vybrat si pak můžete mezi krátkou 40minutovou trasou a delší 60minutovou. Při prohlídce uvidíte Suťový dóm, Lví jámu, Dóm gigantů, Niagarský vodopád, Pohádkové jeskyně, v nichž končí kratší trasa.

Ta delší pokračuje přes Svěcenou díru, Panenskou jeskyni, Závrtový dóm a Černou propast. Obdivovat můžete brčkovité stalaktity, kulovité stalaktity, heliktity. Některé stalagmity jsou vysoké i přes 4 metry. Pro milovníky jeskyní je to nezapomenutelný zážitek.

Kromě prosince jsou Javoříčské jeskyně přístupné celoročně. V únoru a březnu jsou veřejnosti otevřeny v pondělí až pátek, vstup je vždy v 10:00 a ve 13:00 hodin. O víkendu je zavřeno.

 

Skalní brána na naučné stezce Špraněk. Foto: JirkaSV;https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Skaln%C3%AD_br%C3%A1na_02.jpg

Naučná stezka Špraněk

Javoříčské jeskyně se nacházejí v útrobách vrchu Špraněk, podle kterého je pojmenovaná naučná stezka, jež vede velmi zajímavou krajinou. Výchozím bodem jsou právě Javoříčské jeskyně, odkud se vydáte po červeně značené cestě. Pro kočárky je stezka nevhodná stejně jako pro kola.

Naučná stezka je dlouhá 3,5 kilometru a zavede vás mimo jiné i na Zátvořice, Svěcenou díru, Skalní bránu, Zkamenělý zámek (zřícenina tvrze Bránky) a zpátky k Javoříčským jeskyním. Odtud se můžete vrátit na parkoviště ke svému vozidlu.

Zdroj: https://www.naucne-stezky.cz/naucna-stezka-spranek/; https://www.ok-tourism.cz/cil/javoricske-jeskyne/

Krápníková výzdoba v Javoříčských jeskyních. Náhledové foto autor: Michal Werkmann; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Javo%C5%99%C3%AD%C4%8Dko_caves_-_panoramio.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.