Je Brazílie opravdu tak nebezpečná, jak se o ní traduje? Nebo jde jen o cestovatelské zkazky?

Brazílie

Je Brazílie opravdu tak nebezpečná, jak se o ní traduje? Brazílie je krásná a rozmanitá země s úžasnou přírodní krajinou, rušnými městy a živou kulturou. Je to však také země s pověstí opravdu nebezpečného kousky světa. Tato pověst je z velké části způsobena vysokou úrovní kriminality a násilí, které existují v určitých oblastech země, zejména v městských centrech.

Jedním z měst, které je často spojováno s násilím a nebezpečím, je Rio de Janeiro. Tato pověst však může být poněkud přehnaná, protože ne všechny části města jsou stejně rizikové

Hurá na Copacabanu? Nebo raději ne?

Najdete ti krásné pláže jako je například Copacabana a Ipanema, ale město je také domovem slumů, známých jako favelas, kde převládá chudoba a obchod s drogami. Tyto oblasti mohou být nebezpečné a nedoporučuje se je navštěvovat bez pozvání nebo místního průvodce.

Je důležité poznamenat, že mnoho trestných činů, ke kterým dochází v Brazílii, souvisí s obchodem s drogami a organizovaným zločinem. To znamená, že turisté, kteří se těmto oblastem vyhýbají a používají zdravý rozum, se obvykle mohou vyhnout jakémukoli nebezpečí. Ve skutečnosti do Brazílie každý rok bez incidentů zavítají miliony turistů.

Foto: Pixabay

Co ještě vědět

I když je pravda, že míra kriminality v Brazílii je vyšší než v mnoha jiných zemích, není přesné tvrdit, že jde o jednu z nejnebezpečnějších zemí na světě. Podle World Population Review je Brazílie na 25. místě na světě, pokud jde o míru úmyslných vražd, s mírou 27,4 na 100 000 obyvatel. To je vyšší než celosvětový průměr 6,1, ale nižší než v několika dalších zemích Latinské Ameriky a Afriky.

Za zmínku také stojí, že brazilská vláda v posledních letech vynaložila úsilí na zlepšení veřejné bezpečnosti. V roce 2018 země zavedla nový plán veřejné bezpečnosti, který zahrnoval navýšení finančních prostředků pro policii a lepší koordinaci mezi donucovacími orgány. I když je příliš brzy na to říci, zda tato opatření budou mít významný dopad na míru kriminality, ukazují, že vláda bere tento problém vážně.

Tak tedy ano? Nebo ne?

Závěrem lze říci, že i když má Brazílie pověst nebezpečné země, není přesné tvrdit, že jde o jednu z nejnebezpečnějších zemí na světě. Jako každá země i zde existují oblasti, které jsou rizikovější než jiné, a je důležité, aby turisté chovali zdravý rozum a přijali opatření k zajištění své bezpečnosti. Nicméně, se svou úžasnou přírodní krásou, pulzující kulturou a vřelými a přívětivými lidmi je Brazílie zemí, kterou stojí za to navštívit.

 

Zdroj: https://www.reinatravel.com/informace-brazilie/, https://plus.rozhlas.cz/nebezpecna-brazilie-7688895, https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/jizni_amerika/brazilie/cestovani/other.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.