Pokud plánujte výlety po zajímavých místech, začněte v Brně

Brno

S rozlohou kolem 230 kilometrů čtverečních a s více jak 400 tisíci obyvateli není Brno pouze hlavním moravským městem, ale také druhým největším městem České republiky. Přestože nemá metro, lanovky ani Pražský hrad, je plné života, má Myší díru a hrad Špilberk tyčící se nad zelení a budovami. Na co byste se při návštěvě měli zaměřit?

Zelený trh a Brněnský labyrint

Zelňák, jak se říká místnímu trhu, který vznikl v průběhu 13. století v rámci brněnského hantecu, najdete blízko náměstí Svobody a je typický svou uvolněnou, komunitní a nápaditou atmosférou. Koneckonců je proslulý i tím, že se zde nacházejí dvě z nejpřednějších divadel našeho národa – Reduta a Divadlo Husa na provázku.

Na náměstí, pod kterým se skrývá síť chodeb a sklepů, najdete to nejlepší ovoce a zeleninu z celého okolí, a také další potraviny. Do proslulého bludiště pod zelným trhem lze přijít ze spodní části náměstí.

Panství Tugendhat a Stiassni

Nejen vyznavači architektury by se shodli na tom, že pokud existuje něco, co byste měli v Brně navštívit, je jeden z nejpopulárnějších domů na světě – vila Tugendhat. Překvapivý funkcionalistický dům rodiny Tugendhatových, který načrtl projektant Ludwig Mies van der Rohe, se vzhledem ke svému rozšířenému specializovanému založení sotva zdá, že byl postaven na přelomu 20. a 30. let 20. století.

Díky tomu, že je tato stavba tak slavná a nádherná, je prakticky nemožné se sem jen tak dostat. Jedině si musíte pokoušet s dostatečným předstihem zarezervovat vstup. V každém případě se můžete vydat do Stiassni, které nechal v roce 1929 postavit Alfred Stiassni podle Ernsta Wiesnera.

Podzemní Mincmistrovský sklep

Brněnské podzemí je neuvěřitelným místem. Je jako bludiště pod celým Zelným trhem, díky kterému se dostanete do sklepení pod Dominikánským náměstím. Jak název říká, Mincmistrovský sklep odkazuje na historii ražby mincí v rámci České republiky.

Podzemní komplex, který se skládá ze sklepení domu mincmistrů a sklepení Nové radnice, přibližuje návštěvníkům tvorbu mincí. Toto zapomenuté řemeslo bylo pro nás důležité, ale všechno nakonec skončí. Můžete se seznámit i s vývojem této lokality – zjistíte, jak moc se do dnes vše změnilo. V expozici se mimo jiné dozvíte o historii Rybného trhu a dalších nepostradatelných informací!

Proslulý Hrad Špilberk

Přestože si tento cíl nechá ujít jen málokdo, naše společenské a kronikářské tipy by nebyly úplné, kdybychom vynechali Špilas, jak se Špilberku v Brně říká. Hrad Špilberk byl založen na úpatí stejnojmenné stráně v průběhu 13. století moravským markrabětem a poté českým panovníkem Přemyslem Otakarem II.

Hrad Špilberk
Foto: Pixabay

Postupem času se stal vězením v rámci rakouské monarchie. Dnes si prohlédnete nejen jeho kasematy, neboli detenční zařízení, ale také jeho vodárenské věže, kapli s rozhlednou a interiér a poslechnete si zajímavé vyprávění o hradu.

Vychutnejte si místní chutě

Voda
Foto: Pixabay

V Brně toho můžete zažít opravdu mnoho. Dopravíte se kamkoliv místní dopravou, takže auto nechejte doma. Projít si můžete luxusní restaurace, obchody a netradiční podniky. Pokud se zde chcete chvíli zdržet, pak je tu míst k přespání opravdu hodně. A v letních dnech si můžete hodit kostkou a jít za letní zábavou ke koupalištím…

Zdroje info: kudyznudy.cz, umbrellaholiday.com

Náhledové foto: Pixabay