Výjimečný den v centru Prahy? Historické památky i místa, kde se píšou dějiny

Praha

Centrum Prahy je plné fascinujících míst, která nabízejí nejen historii, ale také jedinečné prostory, kde se psaly dějiny. Pokud hledáte inspiraci na místa, která stojí za to navštívit v centru Prahy, máme pro vás několik tipů. Praha má co nabídnout každému návštěvníkovi. Připravte se na nezapomenutelné putování historií a objevování tajemných koutů, které tvoří srdce této úchvatné metropole.

Karlův Most – turistova povinnost

Hned po Hradčanech směřují kroky návštěvníků Prahy na Karlův Most. Tato ikonická pražská památka byla postavena již ve 14. století a spojuje historickou část Prahy 1 s Malou Stranou. Již ve své době byl Karlův Most považován za technicky a architektonicky mistrovské dílo. Přejdete ho poměrně rychle, jeho délka je něco málo přes půl kilometru a na šířku má asi 10 metrů. Přesto však doporučujeme udělat si zastávku u alespoň některé z 30 soch světců na kamenných pilířích. Mezi nimi je nejznámější socha sv. Jana Nepomuckého. 

Náš tip:  Chcete, aby se vám splnilo tajné přání? Stačí se třikrát po sobě dotknout sochy sv. Jana Nepomuckého na Karlově Mostě a váš se se stane realitou. Kéž by to bylo tak snadné, že? Ale risknete to nevyzkoušet?

Karlův most

Karlův most: Foto Pixabay

Kam na oběd?

Do 10 minut pěší chůze od Karlova Mostu můžete ochutnat originální české pivo v Pivovaru U Fleků. Jedna z nejznámějších českých hospod nabízí autentickou atmosféru, výborné domácí pivo a chutnou tradiční českou kuchyni. Kromě jídla můžete strávit také několik příjemných chvil prohlídkou pivovaru anebo pivovarského muzea. Komu se nechce za pivem do Plzně, pivovar U Fleků by neměl minout. Jen pár metrů od této ikonické české hospody narazíte na unikátní bar v podzemí s historickou atmosférou, která se však dokonale snoubí s moderními technologiemi. V Zone barZone bar si každou středu a čtvrtek večer od 18:00 můžete vychutnat karaoke party pro 40 až 60 lidí. Díky 2 mikrofonům si můžete tu svoji oblíbenou střihnout třeba s partnerem nebo kamarádem či kamarádkou. Ale den ještě nekončí. Než skončíte v baru, máte před sebou ještě celé odpoledne. 

Mánes a Žofín

Budova Mánesu postavená ve funkcionalistickém stylu spojuje Slovanský ostrov s Masarykovým nábřežím. Budova Mánesu byla postavena ve 30. letech minulého století jako galerie pro Spolek výtvarných umělců Mánes. V současné době můžete v Mánesu navštívit některou z výstav a občerstvit se v restauraci. Mánes je včetně přilehlé Štítkovské vodárenské věže zapsán na Seznam kulturních památek ČR. Po návštěvě Mánesu můžete pokračovat dále na Slovanský ostrov a obdivovat Palác Žofín, který vznikl přestavbou původního hostince ve 40. letech 19. století. Jeho jméno je odvozeno ze jména manželky rakouského arcivévody Františka Karla, jejíž smrt vedla k počátku 1. světové války. Po rozsáhlé přestavbě, kterou prošel Palác Žofín koncem 19. století, je využíván zejména pro pořádání významných společenských a kulturních událostí

Interiér katedrály sv. VítaInteriér katedrály sv. Víta: Foto Pixabay

Střelecký ostrov

Než se vrátíme na pevnou zem, představíme si ještě jeden ostrov. Tentokrát Střelecký. Přestože leží na dohled od Slovanského ostrova, dostanete se na něj nejrychleji návratem na Masarykovo nábřeží a most Legií. Střelecký ostrov získal své jméno díky pražským střelcům, kteří již v době Karla IV. trénovali právě tady svoje dovednosti. Historicky jde o místo s polohou velmi strategickou pro obranu Starého Města. Střílení zde bylo několikrát povoleno a opět zakázáno, ostrostřelecký areál ale z ostrova nezmizel a byl využíván k sokolským sletům, pořádání oslav, ohňostrojů, koncertů, festivalů pod širým nebem a dalších společenských akcí, které vyžadovaly minimální zástavbu a spíše přírodní charakter místa. Toto využití má ostrov ostatně dodnes. Kromě restaurace tak můžete na ostrově nabrat síly sportem či procházkou ve veřejném parku. Ale už se blíží večer a čas na zábavu začíná. Tak hurá z ostrova zase na pevnou zem a vstříc novým karaoke zážitkům. V Zone baru už se na vás a vaše pěvecké výkony moc těší.

Zdroje info: Autor, novinky..cz, idnes.cz

Praha: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.