V autobusech, které vozí děti na školní výlety, by měly být bezpečnostní pásy. Praxe je ale jiná

Červen bývá na základních školách zpravidla věnován organizování školních výletů. Na ty se děti těší, protože jsou zpříjemněním školních povinností. Učitelé se snaží vybírat jako cíl výletů zajímavá místa, ať jsou ZOO či historické pamětihodnosti. Aby byla při jízdě dětem zajištěna bezpečnost, byly by být autobusy vybavený bezpečnostními pásy. Jaká je ale skutečnost?

Bezpečnostní pásy by měly být povinností

Od roku 2004 platí v České republice povinnost instalovat bezpečnostní pásy do nových dálkových autobusů. Jedná se tedy o modely, které přepravují výhradně sedící pasažéry. U autobusů určených do městské hromadné dopravy se s tímto požadavkem v zákonu nepočítá, protože zde cestující mimo jiné také stojí.

Povinností školy je pro zájezd dětí na výlet, exkurzi, do divadla, plavání nebo školy v přírodě zajistit autobus, který je vybavený bezpečnostními pásy. Realita je zcela jiná. Mnoho dětí cestuje totiž v autobusech, které pásy nemají. Učitelé sice autobus s bezpečnostními pásy objednají, ale dostupný dopravní podnik je nemá ve svém vozové parku k dispozici.

Problém se současnou legislativou silničního provozu

Chybějící bezpečnostní pásy v autobusech nejsou jediným problémem, který se často objevuje. Je tu ještě něco dalšího. Jestliže totiž není autobus vybavený bezpečnostními pásy a děti jsou mladší 12 let, neplatí, že co dítě to jedno sedadlo. V tomto případě platí, že nesmí být překročena celková užitná hmotnost autobusu. Takže běžně dochází k tomu, že na sedadlech sedí vedle více dětí, než pro kolik je sedadlo určené.

Děti. Foto: Pixabay

Jak z toho ven

Jestliže škola objedná autobus s bezpečnostními pásy a místo něho je přistavený autobus bez nich, je na řediteli školy, aby rozhodl, jestli děti s ním pojedou, nebo nikoliv. Je třeba přihlédnout k tomu, co se s takovými nepřipoutanými dětmi stane při případné dopravní nehodě. Při cestě autem platí, že každý je v něm připoutaný. Myslet si, že při jízdě autobusem na nikoho nepůsobí fyzikální zákony, je poněkud zcestné. To samé je u dětí školkového věku, které také jezdí na výlety autobusem. Přitom v autě by seděly v autosedačce. To ale při cestě autobusem není povinné. Mezi nejčastější úrazy, způsobené kolizí autobusu, patří různé odřeniny, zlomeniny, přeražený nos, výjimkou ale nejsou i těžší zranění a fatální následky. Na škole je, aby zajistila bezpečnost dětí, které jsou jí svěřeny do péče. Jak ale ukazuje praxe, v mnoha případech jde bezpečnost dětí stranou.

Zdroj: https://www.protext.cz/zprava.php?id=43633; www.dopravnivchova.cz

Dítě v autobuse. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.