Příběh psa, který obletěl svět. Na Ukrajině zachránil již nespočet životů

Příběh psa, který obletěl svět – je to opravdu úžasný příběh. Na Ukrajině, stejně jako v mnoha dalších zemích, jsou služební psi využíváni v bezpečnostních operacích a ve vojenském prostředí k odhalování výbušnin a nebezpečných materiálů. Trénink těchto psů je náročný a dlouhodobý proces, který zahrnuje výcvik a socializaci.

Psi mají vynikající čichové schopnosti a jsou schopni detekovat výbušniny i ve velmi malém množství. Mají speciálně vyškolené nosy, které jsou citlivé na pachové stopy výbušnin. Jakmile pes rozpozná přítomnost výbušnin, signalizuje to svému ovladači, obvykle skrze naučený verbální nebo fyzický signál, jako je sednutí, lehnutí nebo štěkání. A právě k takové skupince patří i náš hrdina.

Pejsek pracuje velmi tvrdě

Na internet se dostalo virální video, které sdílela Státní nouzová služba Ukrajiny. Je na něm pes jménem Patron, který je speciálně vycvičený k vyčmuchání ruských výbušnin. Video ukazuje Patrona, jak tvrdě pracuje, má na sobě vlastní ochrannou vestu a používá svůj čich ke sledování polohy výbušných zbraní.

Foto: Pixabay

Podle příspěvku na Facebooku pes pomohl týmu SES od začátku války odstranit už více než 90 výbušnin. Psi jsou známí svým neuvěřitelným čichem a mohou být speciálně vycvičeni k detekci výbušnin. Lidé je pak mohou deaktivovat a odzbrojit, čímž zachrání až tisíce dalších životů. A proto je práce tohoto pejska tak moc důležitá.

Úředníci jsou mu vděční

Dá se s jistotou říci, že tento pes dělá opravdu záslužnou práci. Podle NPR bylo na Ukrajině od začátku války zabito přes 900 civilistů a úředníci říkají, že většinu úmrtí způsobily právě výbušné zbraně. Proto jsou psovi všichni moc vděční a na Facebooku mu veřejně poděkovali. A všichni lidé, kteří video viděli, s nimi souhlasí.

Zdroj: https://www.blesk.cz/galerie/zpravy-valka-na-ukrajine/1134509/psi-hrdina-z-ukrajiny-zachranuje-lidske-zivoty-patron-odhalil-uz-90-min?foto=0, https://cnn.iprima.cz/ctyrnohy-valecny-hrdina-zachranuje-ukrajinske-zivoty-patron-nasel-uz-90-bomb-106377

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.