Navštivte Moravu plnou vína, rozhleden a národních pokladů

Morava

Prohlídka Mikulova ze Svatého Kopečku, procházka lednickým zámkem nebo příjemnými uličkami Znojma zní určitě dobře, tedy pokud vám ovšem v patách nestojí hejno dalších příznivců jižní Moravy. Ohromující ruch na okolních cyklostezkách, přeplněné penziony a marné hledání volných míst vás akorát naštve. Ale stačí zdolat pár kilometrů navíc, a pak najdete ten pravý ráj.

Berete s sebou i děti? Potom se vydejte sem…

Za zábavou a poznáním budete moci vyrazit do Hodonína. Při procházce městem můžete ocenit secesní radnici, mariánský sloup a barokní zámek, který dnes funguje jako galerie s prezentací věnovanou nejvýznamnějšímu hodonínskému rodákovi – T. G. Masarykovi.

Na své si zde přijdou ti, které zajímá technika (ti mohou navštívit Muzeum naftového dobývání a geografie), ale užijí si zde i ti, kteří chtějí odpočívat. Jodobromová solanka se zde využívá k léčbě kloubních problémů, a navíc si vyberete z nabídky denních lázní pro aktivní lidi. S dětmi si nenechte ujít nedalekou zoologickou zahradu.

Hurá do Čejkovic, tam kde je plno jídla

Ve dnech 17-28.8 2023 se zde konají krojované hody. Jedná se o akci nejenom církevní s bohoslužbou, ale především o gastronomickou (kde si užijete spoustu jídla a místních pochoutek). Proto zde nebude chybět ani cimbálka a dechovka. Akci si užijí i rodiny s dětmi!

A kdyby vás náhodou z toho všeho vína během dopoledne bolela hlava, vydejte se na kopec nad městem do zahrad bylinkového ráje Sonnentor. Projdete se bylinkovou plantáží, navštívíte linku na výrobu čaje a v nedaleké kavárně si vyberete nápoj na jakékoliv soužení.

Máte rádi architekturu? Jedno město jí žije

Kyjov oplývá různými příběhy, zachovávají se zde i tradice a lidové zvyky, které běžně nikde jinde nenajdete. Kromě toho zde však najdete i nádhernou památkovou zónu, která nabízí několik honosných měšťanských domů, barokní kostel, renesanční radnici s věží a zámek se sgrafitovou úpravou.

Kyjov
Foto: Wikimedia commons, Radek Linner, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kyjov_radnice.jpg#/media/File:Kyjov_radnice.jpg

Všichni milovníci starších a zajímavých staveb určitě ocení procházku mezi funkcionalistickými statky a budovami z 20. a 30. let 20. století. Za zajímavými destinacemi se vydejte také mimo město. O vojenské historii se dozvíte v Military muzeu, a ještě hlouběji se ponoříte do historie na legendárním vrchu Náklo.

Zahrady, zámek a barokní architektura

Za nádhernými zámky a širokými zámeckými parky se nemusíte vydávat zrovna do Lednicko-valtického areálu. K návštěvě vás zve i méně známý zámek Milotice, kde se zachovaly barokní práce. Při prohlídce se dozvíte něco málo z historie objektu, který sloužil i jako opevnění husitských vojsk nebo jako domov Albrechta z Valdštejna. Prohlídka stojí opravdu za to…

Milotice
Foto: Pixabay

Areál zámku je vcelku rozlehlý a dá se zde strávit spoustu času. Nechejte si na návštěvu tohoto místa více času a vydejte se prozkoumat i přilehlé zahrady s kašnami, sochami, loveckým pavilonem a zříceninou nebo vodní příkop. To vše tu opravdu najdete a pokud vám nechybí vytrvalost, můžete se projít až k Písečným rybníkům!

Zdroje info: kudyznudy.cz, travelking.cz

Náhledové foto: Pixabay