Kdepak panna cotta – staročeský dezert z krupice tu byl ještě dříve a potěší všechny mlsné jazýčky

Kdepak panna cotta – staročeský dezert z krupice je ještě starší, a pokud ho správně připravíte, dokáže potěšit i ty nejmlsnější jazýčky. Kdo by nikdy v životě neochutnal krupicovou kaši. Málokdo ale zná krupicové flameri, kaši, která je povýšena na úroveň honosného dezertu.

Když slyšíme slovo krupice, okamžitě nám v hlavě naskočí naše dětství, kdy nám babičky nebo maminka dělávaly krupicovou kaši s kakaem, cukrem a máslem. To je standardní použití, jaké zná každý z nás. Ovšem tím kouzlo krupice nekončí. Připravovat z ní můžeme i lahodné dezerty, sladké i slané. Dobroty z krupice jsou například noblesní dezert flameri nebo klasický koláč či krupicové noky.

Luxusní krupicové flameri

Přestože tento dezert lze připodobnit klasické krupicové kaši, připomíná spíše pudink, panna cottu nebo termix. Základ tvoří krupicová kaše z mléka, doplněná něčím nadýchaným, našlehaným, což právě dělá z obyčejné krupicové kaše luxusní dezert na lžičku, který se nemusíte bát nabídnout i významnějším návštěvám.

Nadýchanost a jemnost flameri může zapříčinit cokoli, co můžete vyšlehat. Nechcete, aby bílky přišly nazmar? Přidejte je do krupicové kaše, vyšlehejte smetanu do šlehačky, použijte želatinu nebo měkký tvaroh.

Foto: Pixabay

Jak z krupicové kaše vytvořit krupicové flameri

Ačkoli název zní velice honosně, pozvednout krupicovou kaši na krupicové flameri není vůbec těžké. Je během chvilky hotové a nejlépe vám poslouží v létě jako ideální osvěžení. Příprava vám nezabere více jak půl hodiny a pochutnají si malí i velcí.

Suroviny pro přípravu krupicového flameri:

  • 550 ml mléka
  • 70 g pšeničné krupice
  • 2 vejce
  • 100 ml smetany ke šlehání (dostatečně vychlazené)
  • Sůl
  • Vanilkový cukr
  • Citrónová kůra
  • 50 g cukru krupice
  • Ovoce

Většina lidí je zvyklá připravovat krupicovou kaši do teplého mléka a za stálého míchání nechat zhoustnout. To je samozřejmě správně, ale v tomto případě, abyste zajistili co nejlepší nadýchanost dezertu, je dobré krupici, špetku soli a 250 ml mléka promíchat metličkou, nalít do uzavíratelné sklenice a vložit přes noc do lednice. Krupice krásně nabobtná.

Než začnete krupici vařit, citrón pečlivě opláchněte pod teplou vodou a odřízněte kůru. Smíchejte se zbytkem mléka a s vanilkovým cukrem. Mírně zahřejte a nechte poté 5 minut odležet. Než mléko natáhne vůni vanilky a citrónu, oddělte žloutky od bílků a bílky vyšlehejte se špetkou soli, sníh by měl být tekutý. Postupně přidávejte asi polovinu cukru.

V jiné misce vyšlehejte smetanu do podobné konzistence jako sníh. Nyní vyjměte z mléka citrónovou kůru a vyhoďte. Vyjměte krupici z lednice a pomalu přilévejte do teplého mléka, povařte a současně stále míchejte 5 minut, dokud nevznikne hebká směs. Žloutky spojte se zbylými 50 ml mléka a druhou polovinou cukru, přidejte lžíci uvařené horké kaše a vyšlehejte. Zopakujte ještě s dalšími dvěma lžícemi horké kaše, nakonec celé přidejte ke kaši, opět smíchejte do jemné směsi.

Odstavte a přidejte vyšlehaný sníh. Míchejte tak akorát, ani pomalu, ani rychle, to stejné udělejte nakonec i se šlehačkou. Rozdělte flameri do skleniček nebo misek a uložte do lednice, nechte vychladnout, aby dezert mohl ztuhnout. Dozdobte čerstvým ovocem a můžete podávat.

 

Zdroj: https://regiony.rozhlas.cz/nejlepsi-dezert-pozdniho-leta-je-chlazene-krupicove-flameri-s-karamelovym-8067217, https://prima.iprima.cz/iprima/prostreno/sms-soutez/na-zapomenute-flameri-deti-nezapomenou, https://www.toprecepty.cz/recept/27031-krupicove-flameri-s-ovocnou-omackou/, http://www.zsspalov.cz/clanek/krupicove-flameri/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.