Hradby

Jedete lyžovat? Cestou navštivte Freistadt

Pokud se vydáváte lyžovat do rakouských Alp, pak můžete cestou navštívit i příhraniční městečko Freistadt. Je to krásné historické město s mnoha unikáty. Je zde například nejvyšší věž s bránou. Nazývá se Linecká a nedaleko ní je rozbořená věž Česká. Nachází se tady ale i zachované městské hradby nebo kostel, který vyplenili husité.

Necelých 20 km od hranic

Město leží jen necelých 20 km od českých hranic. Proto jde o výborný tip na výlet. Můžete jej také navštívit cestou do rakouských Alp. Český název města zní Cáhlov. Založeno bylo ve 13. století Leopoldem IV. a jeho poloha je velmi strategická. Jedná se totiž o městečko ve strategické cestě Linec – České Budějovice. Nachází se tu i pivovar, který získal oprávnění vařit pivo již v roce 1363. Várečná tradice je zde tedy již více jak 650 let.

Město obehnané zdí

Tamní hradby pocházejí ze 14. století a vstup do města umožňují jen dvě věže. Ta Linecká a Česká. Druhá jmenovaná je však dnes již jen v rozvalinách, jelikož ji v roce 1880 zachvátil požár. Poblíž stojí kostel Panny Marie. Ten byl zase pro změnu vypálen v roce 1422 husity. Dnes můžete naleznout v příkopě pod hradbami odpočinkový park. Za zmínku stojí i zámek ze 16. století. Dnes je zde muzeum kraje.

Mariánská kašna a pivovar

To však nejsou jediné památky, které Freistadt nabízí turistům. Můžete zde také vidět Mariánskou kašnu z 18. století, která byla vybudována Johannem Baptistou Spazem. Oku milovníka historických budov a historie jako takové pak neujde ani unikátní radnice na náměstí s gotickými a renesančními domy. Ty se pak objevují i v přilehlých uličkách. No a co by Čechy zajímalo více než zdejší pivovar. V roce 1770 je poprvé zmiňován vznik společnosti Braucommune Freistadt. Společnost tehdy tedy začala vařit pivo po celé Evropě. Dohoda 149 tehdejších majitelů domů je respektována až do dnes.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *