Les

Jedna z prvních naučných stezek: Stezka Kladská

Asi 10 kilometrů od Mariánských lázní se nachází jedna z prvních naučných stezek a to stezka Kladská. Byla otevřena 14. září 1977 a je dlouhá necelé 2 kilometry v nadmořské výšce přes 800 metrů. Stezka je zaměřena hlavně na biologii, geologii a historii Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Mezi rybníky a silnicemi

Stezka vede lesem, mezi rybníky i po silnici, která spojuje Lázně Kynžvart a Prameny. A právě po této silnici vede i cyklostezka. Silnice pokračuje dál kolem Kladského rybníka a zpátky do osady. Stezka je zároveň součástí národní přírodní rezervace zvané Kladská rašelina. Tu tvoří pět částí a to Paterák, Husí les, Malé rašeliniště, Tajga a Lysiny. Krajina je tady opravdu bez zásahu, takže uvidíte spadlé a ztrouchnivělé stromy a všude kolem mech. Dokonce ani mezi chodníčky u odpočívadel s informačními tabulemi nenajdete kromě dřevěného chodníčku a tabule, žádné známky civilizace.

 Lákadlo pro labužníky

 Informační tabule se věnují například jednotlivým živočichům nebo rostlinám, které zde rostou v rašeliništích a lesním porostu.  Témat týkající se zdejší přírody je opravdu spousta. I v letních horních dnech je na stezce příjemně a co je ještě příjemnější je to, že davy turistů tady opravdu nepotkáte. Během dvouhodinové procházky o víkendu potkáte maximálně 20 turistů za celou dobu. V Kladské také kromě zdejších živočichů sídlí i Návštěvnické středisko Dům přírody Slavkovského lesa. A do místní restaurace se dokonce sjíždějí gastronauti a hlavně labužníci z širokého okolí.

 Kladský rybník

U Kladského rybníka najdete i umělý kanál Dlouhá stoka. Toto unikátní vodní dílo pochází z 16. století. Jedná se o dobu kdy v nedaleké Čisté a Horním Slavkově byla naleziště mědi. Technika při dolování potřebovala větší množství vody, takže byl vybudován příkop dlouhý 24 metrů, přivádějící vodu z Kladské, která je výše položena. Kanál sloužil také na přepravu dřeva a náhon rudných mlýnů.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *