Jednoduché způsoby, jak se zbavit nepříjemného otoku nohou po náročném výletu

Jednoduché způsoby, jak se zbavit nepříjemného otoku nohou po náročném výletu. Otok nohou je velmi nepříjemný problém, kterým v současné době začíná trápit čím dál více lidí. Zbavte se jej pomocí těchto jednoduchých způsobů.

Otoky nohou jsou ve většině případech způsobeny především zadržováním tekutin nebo zánětem poraněných tkání či kloubů. Tyto faktory mohou být zase zapříčiněny dlouhodobým stáním, špatnou volbou obuvi, těhotenstvím, přílišným stresem a nátlakem při práci nebo různými zdravotními potížemi. Nahromaděná tekutina obvykle zmizí sama od sebe, ovšem existují různé domácí způsoby, jak se zbavit problému mnohem rychleji. Níže se proto můžete podívat na ty nejosvědčenější z nich a vyzkoušet si to.

1) Pijte více vody

Voda hraje velmi důležitou roli ve vašem zdraví. Ačkoliv by se mohlo zdát, že se nahromaděných tekutin potřebujete spíše zbavit a nikoliv jich přijímat více, pokud tělo není dostatečně hydratováno, nebude moci proti problému bojovat. Je proto důležité, abyste se v případě potížích ujistili, že dodržujete pitný režim (tedy pijete 2 až 3 litrů vody denně).

Foto: Pixabay

2) Noste kompresní ponožky

Nošení kompresních ponožek je velmi užitečný způsob, jak se zbavit otoků na nohou. Můžete je zakoupit především v lékárnách a fungují tak, že zvyšují krevní oběh v postiženém místě, díky čemuž pomáhají odstraňovat z těla přebytečné tekutiny. Pokud jste si tedy na sobě všimli otoků, rozhodně si je kupte a používejte je do doby, než problém nezmizí.

3) Koupel nohou ve vlažné vodě se solí

Soli pomáhají léčit bolesti svalů a snižovat otoky a záněty – disponují totiž uvolňujícími účinky a schopností odstraňovat toxiny. Dopřejte si proto několikrát do týdně koupel nohou ve vlažné vodě s vhodným prostředkem (můžete použít například epsomskou sůl, která má na obalu vždy pokyny k použití). Rozdíl pocítíte téměř ihned poté, co proces dokončíte.

4) Mějte nohy nahoře

S otokem na noze můžete bojovat i během spánku či vykonávání sedavé práce. Jakmile si lehnete, dejte si pod nohy polštář, a když budete sedět, podložte si je stoličkou a snažte se je čas od času protahovat. Tímto způsobem uvolníte postiženou oblast, čímž ulehčíte práci vašemu krevnímu oběhu. Ten bude poté schopen mnohem snáze vyloučit nahromaděné tekutiny z těla ven.

5) Dopřejte si více pohybu

Dlouhé sezení a stejně tak i dlouhé stání zatěžuje svaly a klouby. Pokud tedy vaše práce vyžaduje dlouhé hodiny nehybnosti, zkuste alespoň každou půlhodinu nebo hodinu vstát a projít se, aby se vám lépe prokrvily nohy. Můžete se také začít ihned během rána protahovat, abyste byli připravení na blížící se zátěž.

6) Zvyšte příjem hořčíku a draslíku

Hořčík je důležitý minerál, který vám pomůže vypořádat se s otoky v nohou. Abyste urychlili léčbu, zakupte si vhodné tabletky se 200-400 miligramy a konzumujte je podle návodu uvedeného na obalu (popřípadě můžete také přidat do svého jídelníčku potraviny, jako je avokádo). Stejně tak byste se měli chránit před nedostatkem draslíku, což je problém, který přispívá ke zvýšení krevního tlaku a zadržování tekutin. V tomto případě vám pomůže konzumace banánů, arašídů, kuřecího masa, lososa, bílých fazolí a sladkých brambor.

7) Masáž nohou

Dobré prokrvení nohou je velmi důležité pro snížení otoků. Zajděte si proto na masáž, která vám pomůže rozproudit v dané oblasti krevní systém a odstranit tak nahromaděné tekutiny.

 

Zdroj: https://www.drmax.cz/pece-o-zdravi/otekle-nohy-nejsou-jen-letni-problem, https://www.gsklub.cz/gs-magazin/co-je-pricinnou-oteklych-nohou-6-tipu-jak-se-otoku-zbavit/, https://eshop.alfafit.cz/clanek/co-na-otoky-nohou-osvedcene-babske-rady/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.