Zámek Krásné Březno: Z původního panského domu ve stylu saské renesance se stal zajímavý barokní zámek

Krásné Březno, jemuž se dříve říkalo Březnice, je společně s Neštěmicemi a Mojžíří městskou částí Ústí nad Labem. Najdete ho asi tři kilometry od centra. Původní obec Březnice vznikla pravděpodobně už v 11. století a své jméno si uchovala do roku 1876, kdy byla přejmenována na Krásné Březno. Na počátku 20. století se obec stala součástí Ústní nad Labem. Zajímavou zdejší pamětihodností je čtyřdílný renesanční zámek.

Rytířové z Bünau

V roce 1528 získali vesnici Březnici do svého majetku rytíři z Bünau. Ve druhé polovině 16. století si tu postavili panský dům, z něhož se mnoho do současnosti nedochovalo – pouze sklepy pod severním křídlem současného zámku. Panský dům byl na přelomu 16. a 17. století přebudován na zámek ve stylu saské renesance, současně s tím byla vybudována kaple Panny Marie, nynější kostel svatého Floriána.

O dvacet let později pak byl barokně přestavěn a doplněn o nárožní věžice. Po Bílé hoře se rytíři z Bünau vrátili do Saska a zámek se dostal do majetku Thun-Hohensteinů, později hrabat z Althanu a hrabat Cavriani. Jeho posledním majitelem byl Leo Heinrich Skrbenský z Hříště, jemuž byl zámek zestátněn a stalo se z něho výpočetní středisko ČSD a později i dívčí internát. Jako i jiné památky tak zámek doplatil na nezájem o jeho údržbu, takže v 90. letech minulého století byl opuštěný a v devastovaném stavu.

V letech 2009 až 2011 proběhl náročná obnova zámku, jež ho uvedla do jeho původní krásy. Nyní v zámku sídlí ústecké územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu. Přístupný je pouze kostel svatého Floriána, samotný zámek lze navštívit jen občas, a to při zvláštních příležitostech turistické sezóny.

Kostel svatého Floriána. Foto: Dobroš; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kr%C3%A1sn%C3%A9_B%C5%99ezno_-_Kaple_sv._Flori%C3%A1na.JPG

Výstava Nečekané objevy

U příležitosti dvacetiletého výročí vzniku Národního památkového ústavu se na zámku Krásné Březno koná výstava, jež prezentuje formou velkoformátových fotografií nečekané objevy v oblasti památkové péče. Výstava je přístupná do 22. 12. 2023, od pondělí do pátku v čase od 9:00 do 15:00 hodin.

Zdroj: https://turistickyatlas.cz/vse/misto/7712_zamek-krasne-brezno.html; https://www.npu.cz/cs/uop-usti-nad-labem/akce

Zámek Krásné Březno. Náhledové foto: ŘímskýM82; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C3%9Ast%C3%AD_nad_Labem_-_z%C3%A1mek_Kr%C3%A1sn%C3%A9_B%C5%99ezno_obr01.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.