Unikátní kostel, který jen tak někomu nedá spát

Borgund

Neobyčejné duše, které mysticky přitahuje kouzlo podbarveného temnějšího podnebí určitě musí navštívit Norsko. Určitě vás kostel v Borgundu velmi ohromí. Vnímejte zdejší atmosféru až do konečků prstů. Nechejte na sebe působit malebné okolí, ale i trámy, věže a detaily dračích hlav…

Pokud jsou vám tato specifická místa blízká, běhá vám z nich mráz po zádech, pak si Borgund Stave v Norsku nenechte ujít. Objevíte ho přibližně 220 kilometrů severovýchodně od Bergenu.

Borgund Stave – úžasný roubený kostel

Úžasné roubené kostely jsou v norském širém okolí jednoznačně atraktivním bodem zájmu. Borgund Slave není zdaleka jediným dřevěným kostelem, který v této krajině objevíte. Rozhodně však patří k těm nejslavnějším. Je jedním z 28 dřevěných kostelů v Norsku, z nichž každý má své zvláštní kouzlo. Téměř všechny kostely stojí na kamenných základech. Těm vděčíme především za to, že po staletí udržují stavby v drsné norské krajině v perfektním stavu.

Obvykle se na tom nemalou měrou podílí dehtování, které se provádí průběžně jednou za několik let. To nejenže chrámy chrání před nelítostnými klimatickými podmínkami, ale také jim dodává dokonale sytou tmavou barvu. Konstrukce roubeného kostela je založena na nosných sloupech a hřebíky tu opravdu nenajdete. Kostel je zajímavý zejména svými galeriemi, bočními loděmi, zvýšenou střechou nad centrálním prostorem, hřebenovou věžičkou a šupinovitou střechou.

Co se týče interiéru, je jednoduchý a neokázalý. Kazatelna pochází z poloviny 16. století a oltářní obraz s vyobrazením mučednického výjevu, který pochází z roku 1654, jsou nejvýznamnějšími prvky, které lze v interiéru kostela spatřit.

Filefjell a kostel Borgund

Borgund 2
Foto: Pixabay

Samotný kostel není tím, co by vás mohlo zcela okouzlit. Jižně od kostela se nachází zvonice, ve které se nacházel zvon ze 13. století. Je to typicky volně stojící roubená zvonice v Norsku a byla postavena pravděpodobně ve středověku. Po vstupu do věže můžete objevit dnešní středisko pro hosty s ukázkami o vlivu roubených kostelů na každodenní středověký život v Norsku. Toto středisko bylo otevřeno v roce 2005 a je také ohromujícím zážitkem.

Kromě toho si budete moci prohlédnout ojedinělou expozici vikingské vynálezy, které zobrazují nálezy z rané doby vikinské. Mnozí jistě ocení kavárnu a obchod historického centra. Vyznavači horolezectví si užijí i lezení v blízkosti kostela. Kongevegen, starou královskou cestu nad horou Filefjell, kostel Borgund (1886), starobylé letní pastviny a nádherné okolí. To vše si budete moci vychutnat.

Zdroje info: kudyznudy.cz, cestujeme.cz

Náhledové foto: Pixabay