grif

Jednu z nejzajímavějších observatoří světa najdete tam, kde byste to nečekali – v Los Angeles!

Pod svitem křiklavě pestrobarevných neonů by krásu hvězd hledal jen málokdo. Přesto se jedna z nejslavnějších a nejzajímavějších observatoří nachází právě v Los Angeles. A proč rozhodně stojí za návštěvu?

Málem zastřelil manželku, pak postavil observatoř – tak by se dal ve stručnosti shrnout příběh hledače stříbra a nemovitostního magnáta J. Griffitha. Los Angeles si zamiloval, a to i přesto, že v jeho době (na konci 19. století) neměla ani 100 tisíc obyvatel. Aby podpořil rozvoj města, daroval mu rozsáhlé pozemky. Bohužel byl mecenášem značně problematickým. Miloval alkohol a trpěl bludy. A málem díky tomu zastřelil svou manželku (přišla naštěstí „jen“ o oko).

Nevšední příběh losangelské observatoře

Když ho po dvou letech pustili z vězení, manželka ho opustila. A protože celý život miloval astronomii, vrhl veškeré své úsilí na stavbu velké hvězdárny, v níž by si nádhery vesmíru mohla užít i široká veřejnost. Bohužel s jeho zdravím to šlo rychle z kopce, proto ustanovil nadaci, která se měla o dokončení projektu postarat. To se povedlo až v letech 1933-1935. Observatoř byla postavena podle návrhu architekta Johna C. Austina ve stylu art deco a stala se opravdovým architektonickým klenotem blízkého i dalekého okolí. Dnes ji známe jako Griffithovu observatoř.

Atrakce Griffithovy observatoře

Ale na své si tu nepřijdou jen milovníci hvězd. Těšit se můžete i na oblíbenou prezentaci Teslova transformátoru, legendární Foucaultovo kyvadlo nebo obří zrcadlový teleskop o průměru 305 milimetrů. Pořádá se tu množství akcí, zaměřených na poznávání vesmíru.

Ovšem množství návštěvníků stačí jen pohled z jejích nádherně řešených teras, obrácených k L.A. A mnozí se neváhají vydat ani po stopách svých oblíbených filmů. V nedávné době se tu natáčel například snímek La La Land.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *