bet1

Kam se vypravit za unikátními českými betlémy

Hledáte tip na adventní výlet, doslova prodchnutý jedinečnou sváteční atmosférou? Pak si určitě nenechte ujít nejzajímavější české betlémy, které jsou v tomto čase k vidění. V naší pozvánce nebudou chybět Třebechovice ani unikátní Betlém v městečku Karlštejn.

Betlémy z cukru nebo chleba? A proč vlastně ne?

Přesně na takové rarity láká Muzeum betlémů Karlštejn. Vzniklo už v roce 1995 a to z jedné soukromé sbírky betlémů a lidového umění. Možná vám to přijde neuvěřitelné, ale drobné lidové ukázky vánočního umění zabírají plná tři patra velkého barokního domu. Celková atmosféra je pak podmalována navíc i historickým nábytkem či obrazy.

Od poloviny listopadu tu navíc můžete obdivovat i výstavu perníkových betlémů, která přináší každým rokem nové a nové kousky. Kromě ní patří k největším lákadlům mechanické betlémy a samozřejmě i Karlštejnský královský betlém. Ze všech zdejších je bezkonkurenčně největší a zdobí ho postavy hned deseti největších českých panovníků.

Náš tip: V barokním sklepení je umístěna stálá výstava, mapující dějiny vinařství na Karlštejně a v jeho okolí. A venkovní areál má pro návštěvníky nachystánu pohyblivou alchymistickou dílnu Rudolfa II.

Třebechovické muzeum betlémů

I tady je výběr velmi pestrý. Nejznámější muzeum tohoto typu v ČR nabídne přes 400 exponátů ze všech možných historických období. Nechybí opravdu stařičké kousky ani veskrze moderní díla. Není bez zajímavosti, že Třebechovický Proboštův betlém s rozměry 7x3x2 m byl vyhlášen národní kulturní památkou. Je pohyblivý – více než 120 z nich se pohybuje na pojízdných pásech a 51 můžete zastihnout přímo pří práci.

Těšit se můžete třeba i na velký skleněný betlém od železnobrodských sklářů. Je zajímavé, že není kompletní, protože některé jeho části dostali darem papež Pius XII. a starosta Montrealu. A betlém z Hostinného vám zase tak trochu naruší představu i vážnosti adventu – vidět v něm totiž můžete třeba selku, vystrkující zadek z okna.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *