Jeďte se podívat do ledové jeskyně Laguna JÖKULSÁRLÓN

Ledová jeskyně

Dodnes se na něm skrývá řada abnormálních jevů. Jedním z nich je ledový masiv Vatnajökull se zajímavými dělicími nástěnnými dekoracemi. Nutně se sem nemusíte vydat pouze za polární září, ale i do fascinující ledové jeskyně.

Největší na Islandu, momentálně největší v Evropě

Ledový masiv Vatnajökull se nachází u pobřeží jihovýchodního Islandu mezi Východními fjordy a Vikem. Jeho ohromující plocha 8 100 km² z něj činí největší ledový masiv na Islandu a druhým největším ledovcem v Evropě. Je šokující, že podle dosavadních poznatků navíc neustále taje. V roce 1904 měl rozlohu 8 538 km², v současnosti je to přibližně o 400 km² méně.

V nejvyšším bodě dosahuje výšky jednoho kilometru a podle některých zdrojů je údajně vidět na snímcích z vesmírných družic. Pro představu, Vatnajökull zaujímá zpravidla 10 % rozlohy ostrova. Jeho název je proto složeninou dvou islandských slov vötn jezero a jökull – ledovec.

Zamrzlé vlny
Foto: Pixabay

Moře a sopky přímo v samotném srdci ledovce

Výška a povrchová zóna ledového masivu však nejsou tím, co by nás na tomto monstru mohlo zajímat nejvíce. Pod ledovcem leží jedna z největších a nejdynamičtějších islandských sopek Grímsvötn a v jeho blízkosti se nacházejí další tři minisopky.

Ledovcové stěny a jejich neuvěřitelné tvary

Island
Foto: Pixabay

Právě sopečná činnost způsobuje, že se prostředí a okolí ledovce jednoznačně zahřívá, což vede k opravdu kurióznímu úkazu. Pravidelně zde dochází k mrazivým záplavám. Voda uvnitř ledovce znovu a znovu zamrzá a vytváří na jejích stěnách mrazivou nádheru, která s malou tvůrčí schopností připomíná vlny moře.

Ledovou jeskyni můžete navštívit i vy

Termíny se rezervují předem a cena exkurze se pohybuje od 3500 Kč a výše. Dopravit se k ní musíte sami. Délka exkurze trvá 2-3 hodiny a provede vás při ní anglicky mluvící průvodce. Exkurze se konají během zimy – čili od listopadu do března. Nezapomeňte se dobře obléci! Když už se vydáte na Island, nepropásněte ani ostatní exkurze, které se jistě stanou životními zážitky…

Zdroje info: kudyznudy.cz, exkurzeisland.cz

Náhledové foto: Pixabay