Jeskyně Šipka u Štramberku: Po stopách pravěkých lovců

Jeskyně Šipka

Pokud si chceme nějakou lokalitu projít opravdu podrobně, hodí se každý zajímavý tip. Na druhou stranu pro výlet, trvající jen několik hodin, si chceme vybrat jen ty nejatraktivnější a nejzajímavější objekty. Šipka ve Štramberku do druhé kategorie bohužel nepatří, protože i přes množství udivujících objevů a archeologických nálezů tu dnes uvidíte „jen“ jeskyni.

Za svou popularitu nevděčí krápníkové výzdobě ani zajímavé expozici. Je přístupná celoročně a jakkoliv působí tajemně, příliš navíc toho nabídnout nemůže. Na druhou stranu je poměrně dobře přístupná – od záchytného parkoviště ve Štramberku se k ní po značené cestě dostanete asi za deset minut.

Nejstarší obydlené místo u Česku

Ano, takovým prvenstvím se jeskyně Šipka už po dlouhá léta pyšní. Po vstupu z jeskyně vybíhají dvě chodby – Jezevčí chodba a Krápníková jeskyně. A právě v té první nalezl Profesor Mašek čelist neandrtálského dítěte a zbytky ohniště z doby před 32 000 lety. Jde tak o nejstarší nález lidského osídlení u nás.

Některé nálezy jsou však ještě starší, zaznamenávají ovšem pouze obyvatele z říše zvířat, jimž se v jeskyni neobvykle líbilo. Vždyť jejich kostí tu bylo nalezeno více než 80 000! Jeskynní medvěd, lev nebo hyena ale i srstnatý nosorožec, levhart, rosomák nebo třeba pižmoň – nejzajímavější nálezy si dnes můžete prohlédnout v místním muzeu, u Šipky samotné o nich mluví jen informační cedule.

Co tam vlastně uvidíte

Ze všeho nejvíc jde spíše o zajímavou procházku. Pokud se podíváte na strop Krápníkové jeskyně, najdete tu zbytky někdejší krápníkové výzdoby. Ta byla bohužel téměř zničena krátce po objevení jeskyně v říjnu 1880.

A až se zdejší lehce tajemné atmosféry nabažíte, můžete pokračovat třeba na Štramberskou trúbu, do mini zoo, do Botanické zahrady a arboreta Štramberk a do dalších zajímavých lokalit.

Jeskyně Šipka

Zdroje obrázků:

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C5%A0tramberk,_are%C3%A1l_jeskyn%C4%9B_%C5%A0ipka_(11).jpg

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C5%A0tramberk,_are%C3%A1l_jeskyn%C4%9B_%C5%A0ipka_(04).jpg

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.