Nejmenší město v Evropě leží u nás. A najdete v něm spoustu památek

Najdete ho snad v každé zeměpisné soutěži, přesto si jeho jméno pamatujte málokdo. Rabštejn nad Střelou leží na Plzeňsku a je nejmenším městem nejenom České republiky, ale rovnou celé Evropy. Díky své poloze uprostřed lesů a mnoha zajímavým památkám se může stát ideálním cílem pro všechny, kdo rádi cestují tak trochu jinak.

Vzhledem k tomu, že dnes jde „jen“ o městskou část blízkého Manětína, není zápis nejmenšího města u Rabštejna nad Střelou tak jednoznačný – to abychom byli maximálně přesní. Nicméně cesta sem vážně stojí za to.

Krajina jako z pohádky

Už první setkání s tímto městem, v němž trvale žije pouze pár desítek obyvatel, je doslova kouzelné. Leží totiž hluboko v údolí řeky, obklopené lesy a strmými stěnami. Dovnitř vstoupíte skrz gotický most, projdete přes náměstí plné půvabných panských domů… A když se dobře rozhlédnete, spatříte nedaleko i zříceniny dvou středověkých hradů a tu a tam i pozůstatky hradeb, vystavěných z kamene.

Po naučné stezce Rabštejna nad Střelou

Do nohou našlapete asi sedm kilometrů a na každém z nich najdete dvě zastavení. Seznámí vás se všemi nejvýznamnějšími památkami města a jeho okolí. Zámek vypadá na první pohled úžasně, ale prohlídku tu zatím nečekejte. Je otevřen hlavně pro svatby. Ovšem pokochat se můžete nádherně udržovaným francouzským parkem. Jeho historie se táhne až do 13. století.

Loreta i klášter

Nemáte rádi nádherné kaple, do nichž lze nahlédnout jen skrze mříže? V Rabštejně nad Střelou se stačí od středy do neděle zastavit v Info Café Četnická stanice a dostanete klíč, který vás vpustí dovnitř. A minout byste neměli ani blízký klášter a kostel Panny Marie Sedmibolestné. Ve stráni se pak ukrývá i starý židovský hřbitov a nechybí ani zajímavé muzeum, které představuje slavnou historii tohoto místa všem zájemcům.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.