Nejmenší město v Evropě leží u nás. A najdete v něm spoustu památek

Najdete ho snad v každé zeměpisné soutěži, přesto si jeho jméno pamatujte málokdo. Rabštejn nad Střelou leží na Plzeňsku a je nejmenším městem nejenom České republiky, ale rovnou celé Evropy. Díky své poloze uprostřed lesů a mnoha zajímavým památkám se může stát ideálním cílem pro všechny, kdo rádi cestují tak trochu jinak.

Vzhledem k tomu, že dnes jde „jen“ o městskou část blízkého Manětína, není zápis nejmenšího města u Rabštejna nad Střelou tak jednoznačný – to abychom byli maximálně přesní. Nicméně cesta sem vážně stojí za to.

Krajina jako z pohádky

Už první setkání s tímto městem, v němž trvale žije pouze pár desítek obyvatel, je doslova kouzelné. Leží totiž hluboko v údolí řeky, obklopené lesy a strmými stěnami. Dovnitř vstoupíte skrz gotický most, projdete přes náměstí plné půvabných panských domů… A když se dobře rozhlédnete, spatříte nedaleko i zříceniny dvou středověkých hradů a tu a tam i pozůstatky hradeb, vystavěných z kamene.

Po naučné stezce Rabštejna nad Střelou

Do nohou našlapete asi sedm kilometrů a na každém z nich najdete dvě zastavení. Seznámí vás se všemi nejvýznamnějšími památkami města a jeho okolí. Zámek vypadá na první pohled úžasně, ale prohlídku tu zatím nečekejte. Je otevřen hlavně pro svatby. Ovšem pokochat se můžete nádherně udržovaným francouzským parkem. Jeho historie se táhne až do 13. století.

Loreta i klášter

Nemáte rádi nádherné kaple, do nichž lze nahlédnout jen skrze mříže? V Rabštejně nad Střelou se stačí od středy do neděle zastavit v Info Café Četnická stanice a dostanete klíč, který vás vpustí dovnitř. A minout byste neměli ani blízký klášter a kostel Panny Marie Sedmibolestné. Ve stráni se pak ukrývá i starý židovský hřbitov a nechybí ani zajímavé muzeum, které představuje slavnou historii tohoto místa všem zájemcům.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

6 komentářů

 1. Martin Černý Odpovědět

  Pro ty co rádi nějakou delší túru doporučuji výšlap po zelené turistické trase podél řeky Střely. Nejlepší je se zelené trasy držet jen v počátku a pak využít brody na řece. Je to jednodušší a zajímavější. A nejvíc si to užijou děti. Skončit můžete buď na Mladotické zastávce a trati Plzeň – Most a nebo si protáhnout výšlap až do Plas, ale to už je pro zdatnější turisty. Cesta z Rabštejna na Mladotickou zastávku má cca 12km a pohodlně ji zvládnou i menší děti. S kočárkem ale nepočítejte. Trasa do Plas má cca dvojnásobek. Krásný kus přírody. Opravdu doporučuji.

 2. Petr Petr Odpovědět

  Rabštejnská pahorkatina se základem v krásné břidlici, Jesenická pahorkatina s množstvím až pohádkově krásných žulových skalek a balvanů, romantické i dramatické údolí Střely – bájné řeky zálesáků, turistů, trampů, a jen na dohled vzdálená Manětínská vrchovina – to jsou místa, kam stále chodí obdivovatelé přírody i naší historie, je to láska na celý život, vodíme tam děti, pak vnoučata a tento koloběh stále pokračuje.
  Z většiny vrchů a skal je vidět majestátná stolová hora Vladař – místo pověstí, legend
  i jedné z mnoha zdařilých vojenských operací hejtmana Jana Žižky. Doporučuji všem, kteří nepodléhají komerční turistice, večerům a víkendům v hypermarketech a plánované televizní kultuře 🙂 . P.S. Jinak já na do rabštejnského podhradí vstupuji po starém kamenném mostě, případně přes něj přejdu. Skrz krk strkám prst 😉 . P.P.S. Rabštejnský most je patrně třetím, možná „jen“ čtvrtým nejstarším mostem u nás, stojí za to se po něm projít 🙂 .

 3. Vratislav Konečný Odpovědět

  utkvělý nesmysl, Rabštejn není žádným nejmenším městečkem v Evropě, je součástí Manětína,

 4. Jana Vlčková Odpovědět

  Když jsem jezdila na prázdniny k tetě do Žihle,tak jsme často chodily s mojí sestřenicí do Rabštejna.
  Před zámkem byla tabule,kde bylo napsáno,že je Rabštejn nejmenší městečko v Evropě.Manětín je
  necelých 9 km od Rabštejna. Jana Vlčková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *