Jeskň

Jeskyně Výpustek – skvělý výlet a atrakce

Jeskyně Výpustek se nachází nedaleko Křtin na Blanensku. Nejde o nijak známou jeskyni, přesto by si určitě zasloužila vaši pozornost. Jde o dobrý výlet pro celou rodinu, navíc od března zde budou speleologové instalovat expozici nacistické továrny, která vyráběla letecké motory. Určitě se tedy vyplatí zavítat i do této části Moravského krasu.

Nacistická továrna i komunistický kryt

Ač se to zdá velmi zvláštní, za druhé světové války a nacistické okupace zde Němci vytvořili továrnu s kotelnou. Svět krápníků se tak stal spíše průmyslovými prostory. Dnes je Výpustek turistická atrakce, která si nyní bude i tuto svou minulost připomínat. Navíc za komunistické éry zde byl vysoce utajený protiatomový kryt. Měl sloužit jako středisko, z kterého by se řídily akce při možném dalším světovém konfliktu.

I další expozice

Jeskyně Výpustek je nejstarší přístupnou jeskyní Moravského krasu. Ve správní budově se nachází expozice „Jeskyně a lidé“. Jsou zde prezentovány staré rituály pralidí, jejich zemědělská činnost, ale i těžba fosfátových hlín, které jsou v okolí. Dále se zde připomíná historie továrních prostor, které sem byly přemístěny kvůli náletům za druhé světové války i protiatomového krytu. Pokud vás zajímají spíše praktičtější informace o možnosti návštěvy, pak vězte, že parkoviště je přímo v areálu a je pro návštěvníky zdarma. V budově u jeskyně je i prodejna suvenýrů či bezplatné toalety.

Otevírací doba a vstupné

V lednu je jeskyně otevřená pro návštěvníky každý den kromě pondělí. Jsou však omezené hodiny pro exkurze. 10, 12 a 14 hodin. Od května do září je pak areál otevřen od 9 do 16 hodin (červenec a srpen až do 16:30). A jaké je vstupné? Pro děti platí 70 Kč, zlevněné dělá 110 Kč a dospělý pak zaplatí 140 Kč. Snížené vstupné se týká důchodců nad 65 let a studentů do 26 let po předložení žákovského nebo studentského průkazu, popřípadě třeba průkazu ISIC.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *