Ve Vietnamu vznikne muzeum kávy

Káva

Káva patří k nejvýznamnějším komoditám Vietnamu. Má zde dlouhou tradici a teď se dokonce zřizuje první muzeum tohoto artiklu v zemi. Budete jej moci navštívit ve městě Buôn Ma Thuột. Expozice bude mapovat složitou cestu od pěstování, přes pražení až d vašich šálků.

Moderní vzhled

Z prvních propagačních videí a upoutávek musíme uznat, že muzeum je velmi moderní. Architektura hlavní budovy navazuje na typickou podobu obydlí obyvatel kultury Rade, tedy těch, kteří nejčastěji pracují na kávových plantážích ve Vietnamu. Uvnitř pak můžete nalézt asi 10 tisíc vystavených exponátů. Nejde však jen o ty tamní, ale i o ty, které jsou posbírané z celého světa. Velké množství předmětů pochází například z muzea kávy v německém Hamburku. Konkrétně se můžete kochat například nad starými kávovary, ale starožitným nádobím a servírovacími pomůckami. Nové muzeum také vyhlašuje, že jde o místo pro všechny. Turisty i farmáře z kávových plantáží.

Vietnam

Místo poznání i poznatků

Každý milovník kávy určitě ocení velké množství informací a poznatků ohledně svého oblíbeného nápoje. Provozovatelé muzea také mají v plánu pořádat akce, jako jsou například farmářské trhy nebo workshopy. Dle nich má tedy jít nejen o místo poznání, ale i sdílení vlastních zkušeností. Při pořádání farmářských trhů pak půjde o důraz na regionální výrobky zemědělského odvětví zabývajícího se právě pěstováním kávy.

Dlouhá tradice vietnamské kávy

Káva, jako nápoj i plodina, zde má dalekosáhlou tradici. Poprvé ji sem přivezli francouzští kolonisté. Dnes má již na světovém trhu jméno. Oproti kávám z jiných koutů světa vyniká svou intenzitou i výraznou chutí. Mnoho Vietnamců také dělá kávu na netradiční způsoby. Typicky vietnamskou pochoutkou tak je studená káva s ledem a kondenzovaným mlékem. Možnost ochutnat takovou, nebo úplně jinou podobu kávy budou mít právě i návštěvníci muzea. Vietnam je světově největším producentem robusty a po Brazílii dokonce druhý největší exportér kávy vůbec.