O kancelář ve výtahu, vybavenou například i teplou a studenou vodou, Baťa velmi stál. Přesto ji ani jednou nepoužil

kancelář ve výtahu, Baťa, Zlín, technika, zajímavost

O kancelář ve výtahu, vybavenou například i teplou a studenou vodou, Baťa velmi stál. Přesto ji ani jednou nepoužil. Ve Zlíně se ukrývá architektonický poklad, který je svědectvím vize a vynalézavosti tehdejších lidí.

Sídlo společnosti Baťa, sedmnáctipatrová budova dokončená v letech 1936-1938 alias „jednadvacítka“, symbolizovala progresivní myšlení v oblasti designu a efektivity pracovišť. Výstavba budovy č. 21 byla inženýrským počinem, který byl díky použití speciálních zlínských modulů realizován za pouhé dva roky.

Na svou dobu unikátní architektonický zázrak

Pyšnila se nejmodernějšími prvky své doby, včetně otevřených kanceláří bez pevných stěn, telefonního a klimatizačního systému, pneumatické pošty a zelené střešní terasy. Asi největším zázrakem je však výtahová kancelář Jana Antonína Bati.

Foto: Pixabay

Tato unikátní mobilní kancelář byla mimo jiné vybavena například automatickými dveřmi, telefonem, umyvadlem s teplou a studenou vodou, klimatizací a také velmi moderním vysílacím systémem pro přímou komunikaci se zaměstnanci. Její majitel ji však ve skutečnosti nikdy nepoužil.

Výtahová kancelář zůstala nevyužitá

Důvodem bylo vypuknutí druhé světové války. Následná hrozba zatčení nacisty tak přinutily Jana Antonína Baťu v roce 1939 k emigraci, takže jeho vizionářský projekt zůstal nevyužit. A je to opravdu škoda. Sami bychom byli zvědaví, jak by se naplnilo jeho očekávání kontaktu se zaměstnanci. Kdo ví, možná by úplně změnilo firemní politiku u nás. O tom se však můžeme už jen dohadovat. Umíte si představit, že by se šéf zajel čas od času podívat na vše pracoviště se svou mobilní kanceláří?

Zdroj: https://zlin.rozhlas.cz/pojizdna-kancelar-ve-vytahu-je-unikat-firmu-bata-ale-z-neho-nikdo-neridil-6938969, https://www.denik.cz/regiony/batuv-vytah-ve-zline-legenda-a-skutecnost20110425.html, https://www.i-vytahy.cz/cs/clanky-na-tema-vytahy/prohlednete-si-batuv-vytah-s-teplou-vodou-i-klimatizaci.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.