Největší zajímavosti Sardinie – co si nenechat ujít?

Toužíte po jedinečné dovolené v evropském Karibiku? Sardinie není jen zemí nekonečných pláží a průzračného moře. Na své si přijdou i milovníci historie, lidových řemesel a půvabné přírody. Stačí jen zamířit na ta správná místa.

I když bývá Sardinie řazena k Itálii (aktuálně jde o jeden z jejích dvaceti krajů, ovšem s autonomními výhodami), italská není ani náhodou. Vystřídalo se tu totiž příliš mnoho národů – od Féničanů, přes Kartagince a Římany, až po Vandaly, Araby či Španěly. Její kulturní i historické dědictví proto představuje pestrou směs tohoto různorodého koktejlu. A jak si ze Sardinie užít skutečně jen to nejlepší?

Cagliari – sardinská metropole

Vaše první kroky by měly rozhodně vést sem. Jde o politické, správní, ekonomické, ale také kulturní centrum celého ostrova. Nejvíce památek se koncertuje ve staré části města (Castello). Nedá se sem vstoupit jinak, než skrz některou z historických bran v opevnění. K největší lákadlům patří Sloní věž s výškou 35 metrů a románská katedrála s kazatelnou na Piazza Palazzo.

sardinie1

Nekrásnější bazilika v Porto Torres

Mohou se jí rovnat snad jen římské katedrály – taková je majestátní bazilika San Gavino v přístavu Porto Torres (leží v zálivu Asinara). Interiér zdobí 28 mramorových sloupů, ukořistěných staviteli z nějakého starověkého římského chrámu v okolí. Navštívit lze i kryptu s kamennými sochami a hrobkami.

Alghero – kousek Španělska v Itálii

Díky výraznému vlivu španělské kultury se městečku Alghero říká také Malá Barcelona. Můžete si tu užít procházku po křivolakých historických uličkách, i opalování na dlouhých písečných plážích, jimiž je tato oblast proslulá.

Castelsardo – za lidovými zvyky

Zamíříte-li do kopců nad mořem v severní části ostrova, dojdete do města Castelsardo. Kromě bohaté historie se může pyšnit také množstvím tradičních krámků s košíky a koberci, jimiž je Sardinie proslulá. A milovníci historie pak musí zamířit i do přístavu, nad nímž se tyčí středověká pevnost Doria.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.