Jižní Morava – běžte za vínem, pověstmi a památkami

Cesta přes vinice

Jižní Morava je místem nekonečných vinic, krásných měst, pověstí, a především výjimečného vína. Máme pro vás tipy na nejkrásnější výlety i s rodinou nebo k pobytu u vína v klasickém sklípku.

Na jižní Moravě ochutnáte to nejlepší víno

Jakmile navštívíte malá vinařská městečka, zjistíte, jak četné bohaté zvyky předávané z generace na generaci jsou spojeny s pěstováním a lisováním vína. Dozvíte se o nich při procházce mezi věčnými vinicemi zalitými denním světlem. Pokud potřebujete okusit tu nejlepší chuť sousedské kultury plné krojů a sousedské pospolitosti, musíte navštívit vyhlášené vinné sklepy. Nejoblíbenější z nich se nachází ve městě Plže. Nachází se zde 80 vinných sklepů z 15. století.

Podobně plodná je vinařská turistika v Šatově, kde objevíte malovaný sklep obohacený o sochařská plátna Maxmilliana Appeltauera a ročníková vína stará desítky let. Možná se vám také dostane jedinečného zážitku ze sklepů na území města Vrbice, které svým vzhledem šokovaly nejednoho návštěvníka. Mnohým připomínají sklepy zahloubené do pískovcových svahů sídla hobitů známá z knih J. R. R. Tolkiena.

Pokud nejste milovníky vína, vydejte se do města Hustopeče, které může být oblíbeným místem pro sentimentální procházky po mandloňových plantážích. Vydejte se za město na farmu Valkýra s koníky, kozami, lamami, a dokonce i klokany. Pokračujte dál, až narazíte na naučnou stezku Mandloňový strom. Ta vás dovede k vyhlídkové věži, ze které uvidíte nekonečné plantáže jako na dlani.

Navštivte ráj pro kola a koloběžky

Abyste si co nejlépe užili nádheru jižní Moravy, doporučujeme vám pohybovat se mezi jednotlivými místy na kole nebo koloběžce. Blízká rovinatá scéna je k tomu jako stvořená. Je tu řada cyklistických a horolezeckých tras lemována kilometry krásných vinic a plantáží a nabízí pohádkové výhledy na okolní zemědělskou krajinu. Kolo si můžete pořídit v některé z půjčoven. Vydejte se s ním na výlet po Znovínském cyklistickém okruhu, který vede ze Znojma podél vodní cesty Dyje do náboženské obce Louka a zpět.

Památky
Foto: Pixabay

Po cestě minete nejvýznamnější znojemské památky, jako je radniční věž, kostel svatého Mikuláše a rotunda svaté Kateřiny. Můžete pokračovat kolem Znojemské přehrady a dále na Kraví horu, branou do Národního parku Podyjí. Na tomto místě si prohlédnete nejvyvýšenější železniční most na jižní Moravě. Pak tu máme obec Louka, která je známá jako znojemské vinařské centrum. Jeho okolí je doslova poseto vinicemi a v podzemí je plno vinných sklepů. I vy se můžete vydat na ideální výlet po jižní Moravě na kole. Vyberte si jednu z mnoha cykloturistických tras,

Zdroje info: cestovatele.cz, happymag.cz

Náhledové foto: Pixabay