Stát chce aktivně omezit odvětví, které může české domácnosti zbavit závislosti na ruském plynu – jednoduše mu vypne energie

Stát chce aktivně omezit odvětví: Pokud dojde během zimy k nejhoršímu, pak bude třeba omezit dodávky energií do některých odvětví průmyslu. A patří sem i  výrobci tepelně izolačních desek z pěnového polystyrenu. A proč je to problém?

Pěnový polystyren je klíčový pro snížení závislosti na ruském plynu

Zní to jako sci-fi? Ale vůbec ne. Podle studií lze realizací úspor energie v budovách možné do roku 2030 v ČR ušetřit až 1,8 mld. kubíků plynu. A to je opravdu obrovské číslo. Je to dáno mimo jiné i tím, že se množství plynu spotřebované při výrobě pěnového polystyrenu se totiž díky jeho izolačním vlastnostem následně vrátí minimálně 40krát.

Foto: Pixabay

To však česká vláda evidentně odmítá akceptovat. V případě omezení dodávek plynu jeho výrobcům hrozí vypnutí výroby vůbec mezi prvními. Sdružení výrobců pěnového polystyrenu proto kontaktovalo MPO s požadavkem o přeřazení do té skupiny odběratelů plynu, která reflektuje strategický přínos materiálu a v případě nižších dodávek zajistí možnost alespoň omezeného chodu výroby. V případě omezení dodávek plynu do ČR bz se snížil jeho přísun zhruba na 2 až 6 % běžné spotřeby výrobního dne .

Proč zateplovat právě polystyrenem?

Aktuální situace v Evropě ukazuje, že zateplení je jedním z klíčových opatření. „Scénáře renovace budov ukazují, že do roku 2030 je v tuzemsku možné úsporami energiíúsporami energií snížit spotřebu plynu až o 1,8 miliardy kubíků a výrazně tak snížit dovozní závislost na Rusku,“ uvádí Petr Holub, energetický expert ze společnosti Budovy21.

V této souvislosti je také třeba zmínit, že snižování energetické náročnosti budov pomocí zateplení je významným krokem v plnění ekozávazků ČR a zároveň cestou k finančním úsporám domácností, firem i veřejného sektoru.

Zdroj: Pěnový polystyren může být klíčový pro snížení závislosti na ruském plynu | Protext – PR služby ČTK, https://www.protext.cz/zprava.php?id=41167

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.