Julské Alpy

Julské Alpy

Nejvýchodnější část alpského masivu, to jsou Julské Alpy zasahující na území Slovinska. Pod majestátní národní horou Triglav se blyští jako z reklamních prospektů dvě jezera, Bled a Bohinj. V blízkosti hranic s Rakouskem a Itálií, tak můžeme spatřit jeden z nejoriginálnějších horských celků Evropy.

Triglav a nádherná jezera

Ať už budete sjíždět se svahů na lyžích, stoupat vzhůru lanovkou, běžkovat v upravených stopách anebo bruslit po zamrzlých jezerech, vždy si budete moci vychutnat nádherná panoramata. A to s Triglavem, nejvyšší horou a Bohinjským jezerem a také okolním národním parkem. Julské Alpy si své jméno nesou ještě z dávné minulosti. Byly pojmenovány podle římské osady zvané Forum lulii. Tam vládl právě rod Juliovců a podle toho Julské Alpy.

Slovinské krásy přírody

Geologicky jsou Julské Alpy tvořeny druhohorními mořskými sedimenty. Julské Alpy se dělí na dvě části: západní, ležící na území Itálie a východní, ležící na Slovinsku. Centrem je Triglavski národní park. Fauna i flóra je tady neobyčejně bohatá a potkat tady můžete medvěda, rysa i kamzíka.  Slovinská část Julských Alp se může pochlubit několika desítkami dvoutisícovek. Králem slovinských hor je však jen jeden, a to již zmiňovaný Triglav s nadmořskou výškou 2 864 metrů. Tato bájná hora se dokonce objevuje i na vlajce a státním znaku Slovinska.

Slovinské speciality a kvalitní ubytování

Kromě krásné přírody láká návštěvníky do Julským Alp také kultura a kulinářské zážitky. K posezení lákají hlavně slovinské speciality. Ty jsou směsicí balkánské chuti, Itálie, Alp a exhabsburská střední Evropa.  Díky malým vzdálenostem na Slovinsku se nabízí i možnost návštěv středověkých hradů přímo v Alpách nebo i slovinská metropole. Co se týká ubytování, kvalita je zde zaručena navíc s přátelskou a pohostinnou povahou místních obyvatel.  K tomu ještě přidejte romantické vesničky a slunečné počasí a máte zimní dovolenou o jaké se vám ani nesnilo.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *