Jurkovičova rozhledna v Rožnově: Objevte kouzlo Valašska

Jurkovičova rozhledna

Záměr zdejších realizovat Jurkovičův záměr z přelomu 19. a 20. století se objevil již v 60. letech. Realizace samotná si však musela počkat až na léta 2010 a 2011. Řeč je o rozhledně známého architekta. Dnes se podíváme na toto lákadlo valašského městečka.

Přístup k rozhledně

Turista se dostane k rozhledně od východní části zdejšího Valašského muzea v přírodě – známého rožnovského skanzenu. Návštěvníci se vydají po mostku přes strouhu, dále postupují po stezce až se dostanou na Jurkovičův chodník. Zde se mohou detailně seznámit s historií rozhledny. Cesta je dlouhá něco přes kilometr. Dostanete se do nadmořské výšky 480 m n. m. V tomto okamžiku ji uvidíte. Více jak třicetimetrovou dominantu krajiny. Vyhlídky jsou možné ve výšce 18,8 metrů.

Jurkovičova rozhledna

Stavba rozhledny

Tato rozhledna je členěná vertikálně na sedm pater. Bylo zapotřebí mnoho druhů prací. Od těch kovářských a klempířských až po tesařské. všechny byly prováděny starými metodami, které už dnes nejsou téměř používané. Použito bylo 200 kubíků kulatiny a 100 kubíků řeziva. Toto dílo bylo děláno výhradně dle originálních poznámek a plánů architekta Jurkoviče. Jediné změny byly způsobené například dnešními jinými bezpečnostními předpisy.

Otevírací doba a vstupné

A kdy můžete stavbu navštívit? Otevírací doba je v období od prvního května do posledního srpna každodenní. V období od 1.5. do 30.6 a od 1.9. do 15.10. lze navštívit rozhlednu od 9:00 do 17:00. Přes prázdniny je pak otevřeno od 9:00 od 18:00. Přes rok je pak rozhledna otevřena jen přes víkendy či státní svátky. Děti do 6 let mají vstup zdarma. Větší děti pak zaplatí 20 Kč, dospělí dvojnásobek. Senioři mají slevu 20 Kč. Pokud tedy budete mít čas, určitě se do Rožnova pod Radhoštěm vydejte. Stojí to za to. Stavba svým vzhledem připomíná Jurkovičovy další známé stavby – domy na Pustevnách. Jinak se za Jurkovičovými díly můžete vydat i do Luhačovic.