Zmrzlina

Proč se turecká zmrzlina nerozteče ani v největším vedru

Na první pohled vypadá opravdu lákavě a turečtí prodavači s ní předvádějí opravdu eskamotérské kousky. A možná by vás ani nenapadlo, že spolu s ledem a dalšími přísadami konzumuje i hlízy speciální tureckých orchidejí, díky nimž má onu unikátní konzistenci.

Nejdříve se v ruce prodavače zmrzliny objeví dlouhá tyč. Právě na ní vytáhne obrovskou hroudu krémovité pochoutky z jejího úkrytu. Párkrát s ní zatočí, nahodí ji a zase chytí, točí s ní nad hlavou a křikem zajišťuje, že jeho báječné představení rozhodně nezůstane nepovšimnuto. O chvíli později uloží tutéž zmrzlinu do servírovacího boxu a začne vyřizovat objednávky natěšených zákazníků. Něco takového dokážete opravdu jen se zmrzlinou tureckou, od té české nebo třeba italské se totiž nápadně liší.

Chcete recept na tureckou zmrzlinu? Tady je!

Ale dopředu upozorňujeme, že s ním u nás v ČR nejspíš moc nepochodíte. S mlékem a cukrem by potíž nebyla. Za to však s hlízami divokých orchidejí Dactylorhiza Osmanica, jež do tohoto receptu neodmyslitelně patří, už ano.

A koho vlastně napadlo připravovovat zmrzlinu z tak zvláštní suroviny? Inu, prý jednoho osmanského kuchaře, který ve sklepě na led (běžném vybavení bohatých Turků) narazil právě na tuto orchidej, jež vystavena chladu roní slizovitou kapalinu a mění se na tuhou hmotu, stačí ji smíchat s drceným ledem, ten zjemnit přidáním mléka a cukru a jedinečná pochoutka je na světě.

Hagia Sophia

Jak chutná turecká zmrzlina?

Typický zmrzlinový zážitek nečekejte. Konzistence této pochoutky je spíš tak trochu gumová. Ale chutná opravdu dobře. Zvláště ta pistáciová, servírovaná na čerstvém fíku. Pokud na ni narazíte, ochutnejte.

Měli byste vědět: Když se řekne dominanta Istanbulu, každému se vybaví Hagia Sofia. Ale to je omyl. Onou stavbou, kterou na pohlednicích a fotografiích tak často vídáme, je Modrá mešita, tyčící se na menším návrší nad městem.

Modrá mešita

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

7 komentářů

 1. mm Odpovědět

  Modrá mešita není na menším návrší nad městem, ale v podstatě naproti Hagii Sofii, na místě bývalého byzantského císařského paláce. Na návrší nad městem je známá (a v Istanbulu asi nejkrásnější) mešita Sulejmánova.

 2. BB Odpovědět

  A na fotu je Agia Sofia, naproti je Modrá mešita, tak nám neblbněte hlavy vážená paní cestovatelko a reportérko. Pokud nevíte o čem píšete, běžte raději sázet stromky do lesa. Vypadá to totiž, že jste v Istanbulu asi nikdy nebyla.

   1. Elena Odpovědět

    No, on svetcestovatele.com i nasezahrada.com pana Štěpána mají hodně společného. Nejen jednoho provozovatele. Podle mého názoru jsou obě témata, jak to cestovatelské, tak to zahradnické, pro tvůrce stránek jen teoretickou záležitostí. Úvodnímu mottu, že se na svých stránkách chce pan Štěpán, potažmo paní Š., podělit o své zkušenosti, moc nevěřím. Omyl kolem Hagie Sofie je pouze důsledkem této hry na cestovatele. A na zahradníka :-). Smysl obou webů hledejme někde jinde.

    1. Radek Štěpán Odpovědět

     Děkuji za reakci. Máte na mysli svetcetsovatele.cz. :.). Fotografie chrámu Hagia Sofia je čistě ilustrační. Vložil jsem ji tam já, aniž bych si přečetl kontext. Modrou mešitu jsem samozřejmě následně doplnil. Upřímně řečeno, myslíte, že někdo z nás byl všude a vypěstoval všechno? :.) Každý článek skutečně nemůže být z mé zkušenosti či o osobním prožitku. Přesto se jich takových snažím vložit na magazíny co nejvíce a kolegyně také. Smysl tedy klidně můžete hledat jinde…

 3. Karel Majer Odpovědět

  Pozřít v orientu něco, co nebylo ošetřeno malým jaderným výbuchem nebo aspoň půl hodinou v autoklávu? Děláte si legraci žejo?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *