Solné dómy v pohoří Zagros aneb Írán trochu jinak

Jsou fascinující, jedinečné – a turistům zatím skoro neznámé. Řeč je o ledovcích a solných dómech v pohoří Zagros, jež na vás čekají na území Íránu. A kde objevovat jejich nevšední krásu? Přece tam, kde se ještě nedávno rozlévalo moře…

Na první pohled to vypadá jako protimluv, ale není to tak. Jih a jihozápad Íránu je v tomto ohledu opravdu jedinečný. Jde totiž o místo s největší koncentrací soli na světě. A za vším stojí jedna nenápadná okolnost…

Íránský zeměpis před miliony let – tady všude bylo moře

Kdybyste si před sebe rozložili mapu Arabského poloostrova před miliony lety, nejspíš byste ho nepoznali, stejně jako většinu přilehlých oblastí včetně Íránu. Zaplavila ho totiž voda Perského zálivu, a to v nebývalé míře. A díky tomu, jak v pozdějších dobách začala pomalu ustupovat, zůstaly na pevnině vysoké nánosy soli.

Tam, kde se sůl chová jako voda

To by však samo o sobě ke vniknu jedinečných útvarů, které do Zagrosu lákají davy zvědavců, nestačilo. Na tomto území se navíc mísí ještě vliv větru, deště a eroze a dochází zde k jevu, známému jako solní tektonická činnost. Jinými slovy, sůl se opravdu chová jako voda. Je vytlačována ze sedimentů a kdekoliv najde v jejich struktuře slabý bod, objeví se na povrchu v celé kráse.

V Zagrosu díky tomu najdeme asi sto třicet solných dómů a dalších jedinečných útvarů, jejichž barva se proměňuje od sněhobílé až po nejrůznější odstíny hnědé a červené (vliv přítomných minerálů). Není divu, že odborníci UNESCO aktuálně uvažují u zařazení celé oblasti do seznamu chráněných přírodních památek. A kde najít úplně to nejlepší? Zamiřte pod horu Namakdan, kde je k vidění nejdelší solná jeskyně světa. Jen těžko uvěřit, že se její útroby táhnou až do vzdálenosti 6.3 kilometrů. Kompletně přístupná není, ale to jí na kráse rozhodně neubírá.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.